StarTech.com

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 1 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Produkt ID: 50FIBLCSC1

  • Immun mot elektriska störningar
  • OM2 (50/125) 500 MHz fiber i multiläge
  • LSZH-kabelhölje (Low-Smoke, Zero-Halogen)
  • Försämrad dämpning motsvarar eller överstiger industristandard
12,99 € EUR exkl. moms
16,24 € EUR inkl. moms

Överblick

Den 50FIBLCSC1 1 m halogenfria LC-till-SC-fiberkabeln har 50/125 µm fiber för snabba dataöverföringar över Gigabit Ethernet och fiberkanalsnätverk, med stöd för duplex multiläge.

Denna LC-SC-patchkabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme vid brand. Idealisk för industrier, kontor och skolor samt bostäder där man måste ha byggnormer i åtanke.

Varje fiberpatchkabel med duplex 50/125 (OM2) och multiläge är individuellt testad och certifierad att vara inom gränserna för acceptabel dämpning för garanterad kompatibilitet och 100 % pålitlighet och täcks av vår livstidsgaranti.

Fördelarna med StarTech.com

  • Halogenfri kabel för installationer med begränsande byggnormer
  • Snabba överföringar med hög bandbredd över Gigabit Ethernet/fiberkanalsnätverk
  • Motståndskraftig mot drag, uttänjningar och stötar vid kabelinstallationer och underhåll

Användning

Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring

Bredbandssystem

Telekommunikation/datakommunikation

Används för långdistansnätverk med nödvändig data

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Prestanda
Fiberklassificering OM2
Fibertyp Multiläge
Kabelklassificering 1Gbps / 10Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10Gbps
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk SC duplex Hane
Utseende
Färg Orange
Kabellängd 1 m [3.3 ft]
Produktlängd 1 m [3.3 ft]
Produktvikt 26 g [0.9 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0 kg [0.1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 1 m 50/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabel LC - SC

Certifikat

Relaterade produkter

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 2 m
50FIBLCSC2
Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 2 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms
Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 3 m
50FIBLCSC3
Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms