Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

SFP+-servernätverkskort med fyra portar - PCI Express - Intel XL710-chip

Produkt ID: PEX10GSFP4I

Lägg till fyra 10 Gigabit fiber Ethernet-portar till din server eller arbetsstation genom att använda valfri SFP+-sändtagare

Funktioner
  • Få redundanta nätverkslänkar till viktiga system

  • Lägg till fyra 10GbE SFP+-portar till din server eller arbetsstation för snabb anslutning med hög bandbredd, kompatibel med SR- eller LR-sändtagare

  • Kompatibelt med fiber i multiläge och enkelläge

Flera funktioner . . .
  • Intel XL710-chipset med Intel Virtualization Technology för anslutning

  • PXE stöd för nätverksstart

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
626,99 € EUR exkl. moms
783,74 € inkl. moms

ID: PEX10GSFP4I

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Detta SFP+-servernätverkskort ger tillförlitlig och högpresterande nätverksanslutning genom att lägga till fyra öppna SFP+-portar till din server eller kraftfulla arbetsstation. Det är ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att uppgradera till ett 10 Gigabit fibernätverk med hjälp av valfria SFP+-moduler och ger dig flexibiliteten att använda fiber i antingen multiläge eller enkelläge.

Lägg till redundanta anslutningar i miljöer utan driftstopp

Med flera tillgängliga portar kan du slippa driftstopp i nätverket genom att lägga till feltoleranta anslutningar med hjälp av två eller fler moduler som ger nätverkslänkar med hög bandbredd till dina viktiga servrar eller arbetsstationer.

Öka din nätverkshastighet

Med detta PCIe-nätverkskort kan du dra nytta av den ökade hastigheten och stabiliteten av ett 10 Gigabit-nätverk med dataöverföringar på upp till 10 Gbps.

Lägg till skalbara nätverksanslutningar till din server eller arbetsstation

Nätverkskortet är kompatibelt med de flesta 10GbE SFP+-sändtagare. Det ger dig flexibla och skalbara konfigurationsalternativ för anslutning av din dator direkt till ett fibernätverk vid större avstånd.

Kortet har fyra öppna SFP+-portar med stöd för utbytbar 10GBase SFP+-moduler. Detta ger dig möjlighet att använda fibersändtagarmodulerna som bäst passar dina nätverksbehov baserat på avstånd och kontakttyp. StarTech.com har många olika SFP+-sändtagarmoduler som passar dina nätverkskrav. Dessutom är StarTech.coms SFP+-kablar tillförlitliga alternativ för att ansluta telekom- och datakommunikationsutrustning, som till exempel routrar och switchar.

Förbättra dina nätverksfunktioner

SFP+-servernätverkskortet har Intel® XL710-chipset, för att ge den kraft, prestanda och ökade kapacitet som du behöver för tillförlitliga anslutningar till din server eller dator. Intel-chipet har många avancerade egenskaper inklusive Intel® Virtualization Technology för anslutning, PXE-stöd för nätverksstart och stöd för upp till 9K jumboram.

PEX10GSFP4I täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® 7, 8, 8.1, 10 (64-bit Only)
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 (64-bit Only)
Linux 2.6.24 to 4.11.x (64-bit Only)< LTS Versions only

Användning
  • Lägg till 10Gbps-nätverksanslutningar till databas-, fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer
  • Överför full 10 Gigabit nätverkshastighet till en fjärrterminal över längre avstånd än med kopparkabel
  • Stödjer säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
  • Uppgradera din inbyggda nätverksadapter till 10 Gigabit SFP+ för snabbare kommunikation
  • Skapa en video/audio-redigeringskonsol med 10 Gbps-åtkomst till nätverkslagring
  • Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Intel - XL710
Gränssnitt Fiber (10 Gigabit Ethernet)
Industristandarder IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast)
PCI Express Rev 3.0, med PCIe x8-ingång (eller högre).
Korttyp Standardprofil
Portar 4
Prestanda
Jumbo Frame Support 9K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 20000 Mbps (20 Gbps) - Full-duplex
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Kontakt(er)
Interna portar 4 - SFP+-plats Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x8 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10 (64-bit Only)
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 (64-bit Only)
Linux 2.6.24 to 4.11.x (64-bit Only)< LTS Versions only
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Kortets maximala datagenomströmning begränsas av bussens gränssnitt. Maximal genomströmning hos PCI Express Gen 1.0 är 2 Gbps per bana. Maximal genomströmning hos PCI Express Gen 2.0 är 4 Gbps per bana. Maximal genomströmning hos PCI Express Gen 3.0 är 8 Gbps per bana. Den tillgängliga bandbredden (64 Gbps) delas jämnt mellan de fyra portarna.
Indikatorer
LED-indikatorer 4 - Länk/aktivitet (grön)
Miljö
Drifttemperatur 5°C to 50°C (41°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Luftfuktighet 20% ~ 80% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 15 mm [0.6 in]
Produkthöjd 100 mm [3.9 in]
Produktlängd 139 mm [5.5 in]
Produktvikt 122 g [4.3 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 182 g [6.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - nätverkskort
1 - snabbstartsguide
Certifikat
10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

347,99 € exkl. moms
434,99 € inkl. moms

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

462,99 € exkl. moms
578,74 € inkl. moms

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

SFP-moduler (1)

Cisco-kompatibel 10GBase-SR SFP+ fibersändtagarmodul 850 nm MM LC med DDM - 300 m
SFP10GSRST

Cisco-kompatibel 10GBase-SR SFP+ fibersändtagarmodul 850 nm MM LC med DDM - 300 m

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP+-moduler på 10G-fiberutrustning

435,99 € exkl. moms
544,99 € inkl. moms

SFP-kablar (4)

3 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM3M

3 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU3M ersättningskabel av hög kvalitet

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms

2 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM2M

2 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU2M ersättningskabel av hög kvalitet

67,99 € exkl. moms
84,99 € inkl. moms

1m Cisco Compatible SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) Passive Twinax Direct Attach Cable
SFPCMM1M

1m Cisco Compatible SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) Passive Twinax Direct Attach Cable

Connect 10GbE SFP+ network devices with this high-quality replacement SFP-H10GB-CU1M cable

57,99 € exkl. moms
72,49 € inkl. moms

5 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM5M

5 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU5M ersättningskabel av hög kvalitet

115,99 € exkl. moms
144,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.