Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med enkelläge SC 15 km

Produkt ID: MCMGBSC15EU

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 15 km över SC-fiber i enkelläge

Funktioner
  • LED-indikatorer för enkel överblick över Ethernet/fibernätverk

  • Kompakt design

  • Stöder lägen med forcerad full duplex eller auto-negotiation på fiberlänken

Flera funktioner . . .
  • Enkel installation med endast få eller inga konfigurationer

  • Stöder maximalt fiberoptiskt kabelavstånd i enkelläge på 15 km

  • Stöder industristandarderna 802.3ab 1000Base-TX och 1000Base-LH

  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning

  • Stöder transparent Q-in-Q dubbeltaggade ramar

  • Identifierar automatiskt överföringsläge i halv/full duplex från TX-porten

  • Auto negotiation MDI/MDI-X (korsad för TX-port)

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

DUSTSE PROSE
INGSE
tillgänglig i
167,99 € EUR exkl. moms
209,99 € inkl. moms

ID: MCMGBSC15EU

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

MCMGBSC15EU Ethernet-mediakonverteraren konverterar transparent till/från 1000Base-T Ethernet-signaler och 1000Base-LH optiska signaler och ger en kostnadseffektiv Ethernet-fiber/koppar-fiber-länk - perfekt för förlängning av en Ethernet-nätverksanslutning över ett fiberstamnät i enkelläge.

Denna fiber-mediakonverterare stöder fiberoptiskt kabelavstånd i enkelläge på upp till 15 kilometer och ger en enkel lösning för anslutning av Gigabit Ethernet-nätverk till fjärrplatser med SC-avslutad SM-fiber och garanterar stabil nätverksprestanda och -skalbarhet.

Fördelarna med StarTech.com
  • Kompakt design med låg vikt ger flyttbarhet och förenklar installationer
  • Enkelt installerad med endast få eller inga konfigurationer
  • Livsgaranti på teknisk support
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Förlänger en Ethernet-anslutning med upp till 15 km med fiberstamnät
  • Skapar en ekonomisk Ethernet-fiber/koppar-fiber-länk för anslutning av fjärr-subb-nätverk till större fiberoptiska nätverk/stamnät
  • Konverterar Ethernet till fiber, fiber till koppar/Ethernet och garanterar optimal nätverksskalning för anslutning av två eller fler Ethernet-nätverksnoder (t.ex. ansluta två byggnader på samma campus)
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LX/LH
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximalt överföringsavstånd 15 km (9.3 mi)
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Fjärrenhetskontakter 1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - FX-länk: På - Giltig fiberlänk
1 - Strömindikator
1 - TP RX: På - Mottar data på Ethernet-länken
1 - TP-länk: På - Giltig Ethernetlänk
Ström
Inspänning 230 AC
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 7.2
Utspänning 9 DC
Utström 0.8A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 90% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 73 mm [2.9 in]
Produkthöjd 27 mm [1.1 in]
Produktlängd 99 mm [3.9 in]
Produktvikt 450 g [15.9 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0.5 kg [1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Mediakonverterare
1 - Power Adapter
1 - Användarmanual
Certifikat
1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m
MCMGBSC055EU

1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m

Konvertera en RJ-45 Gigabit Ethernet-nätverksanslutning till SC fiber i multiläge

122,99 € exkl. moms
153,74 € inkl. moms

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m
SFPSXMM

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms

1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m
PEX1000MMSC

1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m

Lägg till en multiläges gigabit SC-fiberport till ditt system via PCI Express

207,99 € exkl. moms
259,99 € inkl. moms

Strömadaptrar (1)

DC-strömadapter - 9 V, 2 A
SVA9M2NEUA

DC-strömadapter - 9 V, 2 A

Byt ut din borttappade eller trasiga strömadapter

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Cat 5e-kablar (8)

Cat5e Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 1 ft, Gray
45PATCH1GR

Cat5e Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 1 ft, Gray

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e (UTP) Patch Cable - Black
M45PATCH1BK

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 1 ft. - Black

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e (UTP) Patch Cable - Blue
M45PATCH1BL

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 1 ft. - Blue

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e (UTP) Patch Cable - Blue
M45PATCH2BL

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 2 ft. - Blue

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e (UTP) Patch Cable - Blue
M45PATCH6BL

6 ft Cat5e Blue Molded RJ45 UTP Cat 5e Patch Cable - 6ft Patch Cord

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e (UTP) Patch Cable - Gray
M45PATCH6GR

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 6 ft. - Gray

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 6 ft. - Purple
M45PATCH6PL

Cat5e Patch Cable with Molded RJ45 Connectors - 6 ft. - Purple

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

Snagless Cat5e Patch Cable (UTP) - Blue
RJ45PATCH6

Cat5e Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 6 ft, Blue

Skapa snabba Ethernet nätverksanslutningar med denna högkvalitativa Cat5e-kabel med ström-över-Ethernet

1,99 € exkl. moms
2,49 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.