Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med PoE och öppen SFP - PSE

Produkt ID: ET1110PSE

Strömförse en PoE-kapabel enhet med denna PSE-mediaomvandlare med öppen SFP

Funktioner
  • Mediaomvandlare med öppen SFP-plats för anslutning mellan 10/100/1000Base-T och 1000Base-SX/LX

  • IEEE 802.3af-kompatibel PSE (Power Sourcing Equipment)

  • Ger 48 V DC (upp till 15,4 W) till PoE-kompatibla enheter

Flera funktioner . . .
  • Stöder LFPT (Link Fault Pass-Through)

  • 10/100/1000 Mbps Ethernet med auto-negotiation eller forcerat läge

  • Stöder paket på 1632 byte (max)

  • Automatisk MDI/MDI-X

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
tillgänglig i
190,99 € EUR exkl. moms
238,74 € inkl. moms

ID: ET1110PSE

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

ET1110PSE mediaomvandlaren med PSE/PoE och en öppen SFP-plats låter dig skapa en Ethernet-fiberlänk genom att transparent konvertera från 1000Base-SX/LX-fiber till 10/100/1000Base-T samtidigt som den fungerar som en PSE-enhet.

Den flexibla mediaomvandlaren har en öppen SFP-plats och låter dig välja den Gigabit SFP som bäst passar din fibernätverksanslutning och dina avståndskrav (se våra Gigabit-mottagare för kompatibla lösningar).

Denna PoE-mediaomvandlare kan ge upp till 48 V DC till IEEE 802.3af-enheter (som t.ex. trådlösa accesspunkter (WAP) eller IP-kameror) med vanligt Cat 5-kablage (eller bättre) och är den idealiska lösningen för att ge data och ström till områden som inte har tillgång till eluttag - en mångsidig lösning som besparar dig krånglet och kostnaden av nytt kablage.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • PSE-mediaomvandlaren låter dig använda befintligt Cat5/5e/6 Ethernet-kablage för att ge både ström och data vilket låter fjärrutrustning installeras på platser där det tidigare var omöjligt
  • PoE-mediaomvandlarens kompakta och lätta design kan enkelt monteras eller placeras var som helst, med endast få eller inga konfigureringar, och sparar utrymme och tid.
  • En öppen SFP-plats ger flexibiliteten att konfigurera PoE-mediaomvandlaren så att den bäst passar dina nätverkskrav
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Fungerar bra med industriella tillämpningar där vanliga eluttag inte är tillgängliga eller för dyra för att installeras
  • Perfekt för att strömförse en trådlös accesspunkt (WAP) i en kontorsmiljö
  • Strömförse en säkerhetskamera/nätverkskamera som är avlägset placerad där det inte finns någon strömanslutning över en Ethernet-anslutning
  • Möjliggör fjärrinstallation av pekskärmar eller informationskiosker
  • Ansluter data och ström från PoE-enheter till Gigabit fiberstamnät
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Chipset-ID Marvell - 88E6131
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3af Power over Ethernet
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3x
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
PoE Ja
WDM Nej
Prestanda
Allmänna specifikationer 48 V DC vid 15,4 W
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Medeltid mellan fel (MTBF) 75,000 Hours @ 25°C
Switching-arkitektur Lagra och vidarebefordra
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
1 - SFP-plats Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
Patents and Licenses The following patents are licensed for this product. This list might not be all inclusive.
• United States Patent No. 5,406,260 (expired)
• United States Patent No. 6,650,622
• United States Patent No. 7,457,250
• United States Patent No. 8,155,012
• United States Patent No. 8,902,760
• United States Patent No. 8,942,107
• United States Patent No. 9,019,838
• United States Patent No. 9,049,019
• United States Patent Application No. 14/695,456
• United States Patent Application No. 14/726,940
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - TX-hastighet
2 - Duplex (TX/FX)
2 - Länk (TX/FX)
Ström
Inspänning 110V-240V AC
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 5
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90 % RH icke-kondenserande
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Av plast
Produktbredd 145 mm [5.7 in]
Produkthöjd 35 mm [1.4 in]
Produktlängd 165 mm [6.5 in]
Produktvikt 277 g [9.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 626 g [22.1 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Fibermediaomvandlare med PSE/PoE
1 - Universell strömadapter (NA/EU/UK)
1 - Instruktionsbok
Certifikat
SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m
SFPSXMM

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.