Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Produkt ID: JD092BST

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

Funktioner
  • Ger tillförlitliga 10 Gigabit Ethernet-anslutningar för 10GBase-SR-kompatibla nätverk

  • 100 % HP-kompatibel, motsvarande JD092B

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)

  • 850 nm optisk våglängd

  • Multiläge med maximalt avstånd på upp till 300 m och LC-fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
404,99 € EUR exkl. moms
506,24 € inkl. moms

ID: JD092BST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna HP®-kompatibla 10 Gigabit fiber-SFP+ är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar vill ha mest: tillförlitlighet. Denna fiber-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera optimal prestanda och kan installeras till HP-nätverksenheter som stöder JD092B-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 10GBase-SR SFP+ ger 10 Gigabit-anslutning över fiberkabel i multiläge med en räckvidd på upp till 300 m. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna 10 GbE SFP+ är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibelt med HP och andra stora märken

Denna 10 Gigabit SFP+ i multiläge är tillverkad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % HP-kompatibel, motsvarande HP JD092B SFP+-sändtagaren. StarTech.coms SFP+ är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med HP eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fiber SFP+-sändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och kostnadseffektiv lösning som är kompatibel med många 10 Gigabit-nätverksenheter.

Den optiska SFP+-sändtagaren är idealisk för HP-switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. Fiber-sändtagarmodulen i multiläge stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM), ett maximalt avstånd på upp till 300 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps.

Du kan räkna med JD092BST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller HP-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter som har flera SFP-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-SR
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 11.1 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1,967,709 hours
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 10 Gigabit-fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP+-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 30~75 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 14 mm [0.6 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 57 mm [2.2 in]
Produktvikt 22 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare
Certifikat
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
J9150AST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

433,99 € exkl. moms
542,49 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km
J9151AST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km

Garantera tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i enkelläge

674,99 € exkl. moms
843,74 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
455883B21ST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Få tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i multiläge

429,99 € exkl. moms
537,49 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m
J4859CST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack
J4859C10PKST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack

Räkna med maximala kostnadsbesparingar och tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

942,99 € exkl. moms
1 178,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m
J4858CST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m

Få tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack
J4858C10PKST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack

Få tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar till maximala kostnadsbesparingar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

694,99 € exkl. moms
868,74 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel
J8177CST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

119,99 € exkl. moms
149,99 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack
J8177C10PKST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack

Garantera tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar och maximala kostnadsbesparingar med detta paket med RJ45 Mini-GBIC-moduler

852,99 € exkl. moms
1 066,24 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel
453154B21ST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

158,99 € exkl. moms
198,74 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (3)

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

462,99 € exkl. moms
578,74 € inkl. moms

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

347,99 € exkl. moms
434,99 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (5)

Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
A50FBLCLC1

Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

16,99 € exkl. moms
21,24 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
A50FBLCLC2

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Deliver fast, reliable, data transfers, safely, over high end networking equipment

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m
A50FBLCLC3

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Deliver fast, reliable, data transfers, safely over high end networking equipment

21,99 € exkl. moms
27,49 € inkl. moms

5 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC
A50FBLCLC5

5 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

23,99 € exkl. moms
29,99 € inkl. moms

10 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC
A50FBLCLC10

10 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

31,99 € exkl. moms
39,99 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad
ET10GSFP

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

2 156,99 € exkl. moms
2 696,24 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.