StarTech.com

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - Cisco SFP-10G-LR-S-kompatibel - SM LC - 10 km

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva 10 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

Produkt ID: SFP10GLRSST

  • Ger tillförlitliga 10 Gigabit Ethernet-anslutningar för 10GBase-LR-kompatibla nätverk
  • 100% Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco SFP-10G-LR-S SFP+
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)
  • 1310 nm optisk våglängd
  • Enkelläge med maximalt avstånd på upp till 10 km och LC-fiberkontakt
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps
  • Hotplugbar
582,99 € EUR exkl. moms
728,74 € EUR inkl. moms
Inte tillgängligt
Kan finnas hos partners
Var kan jag köpa
Från en partner

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Överblick

Denna StarTech.com 10 Gigabit fiber-SFP+ är designad att ge tillförlitliga nätverksanslutningar. Denna fiber-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Cisco®-switchar och -routrar som stöder Cisco SFP-10G-LR-S-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 10GBase-LR SFP+ ger 10 Gigabit-anslutning över fiberkabel i enkelläge med en räckvidd på upp till 10 km. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna 10 GbE SFP+ är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med HP och andra stora märken

Denna 10 Gigabit SFP+ i enkelläge är designad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco SFP-10G-LR-S SFP+-sändtagare. StarTech.coms SFP+-sändtagarmodul är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fiber SFP+-sändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och kostnadseffektiv lösning som är kompatibel med ett brett utbud av 10 Gigabit-nätverksenheter.

Den optiska SFP+-sändtagaren är idealisk för Cisco-switchar, -routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SM fiber-sändtagarmodulen stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM), ett maximalt avstånd på upp till 10 km och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps.

Du kan räkna med SFP10GLRSST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning

Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP+-portar

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-LR
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 2,104,865 hours
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 10 Gigabit-fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP+-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 22 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare

Certifikat

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.