StarTech.com

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack

Få tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar till maximala kostnadsbesparingar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

Produkt ID: J4858C10PKST

  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-SX-kompatibla nätverk
  • 100 % HP-kompatibel, motsvarande J4858C
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)
  • 850 nm optisk våglängd
  • Multiläge med maximalt avstånd på upp till 550 m och LC-fiberkontakt
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps
  • Hotplugbar
694,99 € EUR exkl. moms
868,74 € EUR inkl. moms

Överblick

Detta paket som är idealiskt för storskaliga användningar eller installationer på flera enheter består av HP®-kompatibla Gigabit fiber SFP-enheter som är tillverkade av StarTech.com för att ge tillförlitlighet och maximala kostnadsbesparingar. Dessa sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera optimal prestanda och kan installeras till HP-nätverksenheter som stöder J4858C-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning.

Dessa 1000Base-SX SFP-enheter ger Gigabit-anslutning över fiberkabel i multiläge med en räckvidd på upp till 550 m. SFP-sändtagare är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera Gigabit-fiberportarna på din nätverksutrustning och de täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Gigabit SFP-sändtagarna i detta 10-pack är tillverkade av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och producerar ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediakonverterare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibelt med HP och andra stora märken

Dessa Gigabit SFP-enheter i multiläge är designade efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % HP-kompatibla, motsvarande HP J4858C mini-GBIC. StarTech.coms SFP-sändtagare är konfigurerade och fullt testade för att garantera att de fungerar sömlöst med HP eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Dessa skalbara och praktiska Gigabit fibersändtagare är helt hotplugbara så att du kan installera dem utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. De är mångsidiga och kostnadseffektiva lösningar som är kompatibla med många olika Gigabit fibernätverksenheter.

SFP-enheterna är idealiska för HP-switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP-sändtagarna stöder fiberkabel i multiläge med ett maximalt avstånd på 550 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps. GbE fiber-SFP-enheter stöder även Digital Diagnostics Monitoring (DDM).

Du kan räkna med J4858C10PKST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller HP-kompatibel utrustning

Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP-portar

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 381 761 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 30~75 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 12.5 mm [0.5 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 56.6 mm [2.2 in]
Produktvikt 16 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 215 g [7.6 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 10 - SFP-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m
J4858CST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m

Få tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m
J4859CST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack
J4859C10PKST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack

Räkna med maximala kostnadsbesparingar och tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

942,99 € exkl. moms
1 178,74 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
JD092BST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

404,99 € exkl. moms
506,24 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
J9150AST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

433,99 € exkl. moms
542,49 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
455883B21ST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Få tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i multiläge

429,99 € exkl. moms
537,49 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km
J9151AST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km

Garantera tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i enkelläge

674,99 € exkl. moms
843,74 € inkl. moms
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel
J8177CST
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

119,99 € exkl. moms
149,99 € inkl. moms
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack
J8177C10PKST
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack

Garantera tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar och maximala kostnadsbesparingar med detta paket med RJ45 Mini-GBIC-moduler

852,99 € exkl. moms
1 066,24 € inkl. moms
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel
453154B21ST
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

158,99 € exkl. moms
198,74 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.