StarTech.com

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-EX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 40 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP100BEXST

  • Ger tillförlitliga 100 Mbps anslutningar för 100BASE-EX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
91,99 € EUR exkl. moms
114,99 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3u 100BASE-EX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 100 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 155 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 40 km (24.8 mi)
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 100 Mbps fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 20 g [0.7 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 48 g [1.7 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat

Tillbehör