StarTech.com

40 Gigabit fiber 40GBase-LR4 QSFP+-sändtagarmodul - Cisco QSFP-40G-LR4-S-kompatibel - SM LC - 10 km

Räkna med kraftfull prestanda och kostnadseffektiva 40 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna QSFP+

Produkt ID: QSFP40GLR4S

  • Ger tillförlitliga 40 Gigabit Ethernet-anslutningar för 40GBase-LR4-kompatibla nätverk
  • 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco QSFP-40G-LR4-S
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM)
  • Optisk våglängd på 1270 nm till 1330 nm
  • Enkelläge med maximalt avstånd på upp till 10 km och LC-fiberkontakt
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps
  • Hotplugbar, kompatibel med en 40 Gigabit Ethernet QSFP+-port
3 436,99 € EUR exkl. moms
4 296,24 € EUR inkl. moms

Överblick

Denna Cisco®-kompatibla 40GBase-QSFP+ (Quad Small Form-Factor Pluggable) är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar vill ha mest: tillförlitlig prestanda. Dessa fiber-sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Cisco-nätverksenheter som stöder Cisco QSFP-40G-LR4-S, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Med kraftfull prestanda i fyra banor ger denna 40GBase-LR4 QSFP+-sändtagarmodul 40 Gigabit-anslutning över fiber i enkelläge med en våglängd från 1270 nm till 1330 nm och en räckvidd på upp till 10 km. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna 40GBase-LR4 QSFP+ är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med Cisco och andra stora märken

40 Gigabit QSFP+:n i enkelläge är designad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco QSFP-40G-LR4-S optisk sändtagare. StarTech.coms QSFP+-sändtagarmodul är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms QSFP+-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fiber QSFP+-sändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och kostnadseffektiv lösning som är kompatibel med ett brett utbud av 40 Gigabit-nätverksenheter.

Den optiska QSFP+-sändtagaren är idealisk för Cisco-switchar, -routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SM fiber-sändtagarmodulen stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM), ett maximalt avstånd på upp till 10 km och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps.

Du kan räkna med QSFP40GLR4S för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Ger 40 GbE-anslutning med hög prestanda för datacenter, nätverksapplikationer, företag och tjänsteleverantörer

Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning

Idealisk för användning i nätverksenheter med flera QSFP+-portar

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-LR4
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 40 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1,489,426 hours
Våglängd 1270nm to 1330nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 40 Gigabit-fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel QSFP+-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 18.4 mm [0.7 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 72 mm [2.8 in]
Produktvikt 44 g [1.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - QSFP+-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

40 Gigabit fiber 40GBase-LR4 QSFP+-sändtagarmodul - Cisco QSFP-40G-LR4-kompatibel - SM LC - 10 km
QSFP40GLR4ST
40 Gigabit fiber 40GBase-LR4 QSFP+-sändtagarmodul - Cisco QSFP-40G-LR4-kompatibel - SM LC - 10 km

Räkna med kraftfull prestanda och kostnadseffektiva 40 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna QSFP+

3 818,99 € exkl. moms
4 773,74 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.