StarTech.com

MSA-kompatibel 40 Gigabit fiber QSFP+-sändtagarmodul - 40GBase-SR4 - MM MPO - 150 m

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva 40 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna QSFP+-modul

Produkt ID: QSFP40SR4ST

  • Ger tillförlitliga 40 Gigabit-anslutningar för 40GBase-SR4-kompatibla nätverk
  • Uppfyller eller överträffar MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Stöder fiber i multiläge (MPO-kontakt)
  • Maximalt avstånd på upp till 150 m
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps
  • 850 nm optisk våglängd
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM)
  • Hotplugbar
661,99 € EUR exkl. moms
827,49 € EUR inkl. moms
Inte tillgängligt
Kan finnas hos partners
Var kan jag köpa
Från en partner

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Överblick

Denna 40GBase-SR4 QSFP+-modul ger det du behöver mest för dina nätverksanslutningar: tillförlitlig prestanda. Den är byggd efter exakta MSA-specifikationer och fullt testad för att garantera sömlös kompatibilitet. QSFP+-sändtagarmodulen i multiläge är ett kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Ger 40 Gigabit Ethernet-anslutningar

Med dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps och stöd för Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM) kan denna QSFP+-modul installeras i fibernätverksutrustning med en MSA-kompatibel port, med hjälp av en MPO-kontakt. Den ger tillförlitlig 40 Gigabit-anslutning över fiber i multiläge för 40GBase-SR4-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 150 m och optisk våglängd på 850 nm.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna optiska sändtagare är designad att uppfylla eller överträffa industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com uppfyller sitt rykte för anslutningslösningar av hög kvalitet även för SFP-sändtagare och erbjuder SFP:er som matchar stora OEM-märken inom prestanda och tillförlitlighet. StarTech.com hänger sig åt de högsta standarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediakonverterare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fibersändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig lösning som är kompatibel med ett brett utbud av nätverksutrustning så att du kan utvidga ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt.

Du kan räkna med QSFP40SR4ST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Ersätt defekta eller skadade QSFP+-moduler i MSA-kompatibel utrustning

Idealisk för användning i nätverksenheter med flera QSFP+-portar

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 40 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 150 m (492 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 489 426 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - MPO
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 18.4 mm [0.7 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 72 mm [2.8 in]
Produktvikt 34 g [1.2 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 62 g [2.2 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - QSFP+-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

MSA-kompatibel 40 Gigabit fiber QSFP+-sändtagarmodul - 40GBase-LR4 - SM LC - 10 km
QSFP40LR4ST
MSA-kompatibel 40 Gigabit fiber QSFP+-sändtagarmodul - 40GBase-LR4 - SM LC - 10 km

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva 40 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna QSFP+-modul

3 014,99 € exkl. moms
3 768,74 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.