StarTech.com

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-SR4

40 Gbit/s | Fiber i multiläge | MPO | 150 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: QSFP40SR4ST

  • Ger tillförlitliga 40 GbE-anslutningar för 40GBASE-SR4-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 0,7 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
432,99 € EUR exkl. moms
541,24 € EUR inkl. moms

Överblick

QSFP40SR4ST är en MSA-kompatibel QSFP+-fibersändare som utformats, programmerats och testats för att fungera med 40GBASE-SR4-kompatibla MSA-switchar och -routrar. QSFP+-sändarmodulen ger tillförlitlig 40 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 150 m.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 850 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 40 Gbps 
  • Typ: Fiber i Multiläge 
  • Anslutning: MPO-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 150 m 
  • Medeltid mellan fel (MTBF) 1 489 426 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 0,7 Watt 
  • DDM: Ja 

QSFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade QSFP+-moduler

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 40 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 150 m (492 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 489 426 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - MPO
Ström
Strömförbrukning < 0.7 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 18.4 mm [0.7 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 72 mm [2.8 in]
Produktvikt 34 g [1.2 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 62 g [2.2 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - QSFP+-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-LR4
QSFP40LR4ST
MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-LR4

40 Gbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

1 863,99 € exkl. moms
2 329,99 € inkl. moms

Tillbehör