StarTech.com

Cisco SFP-10G-SR-kompatibel SFP+-sändtagarmodul - 10GBASE-SR

10 Gbit/s | Fiber i multiläge | LC | 300 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP10GSRST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco SFP-10G-SR garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning på mindre än 1,3 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
435,99 € EUR exkl. moms
544,99 € EUR inkl. moms

Överblick

SFP10GSRST är en Cisco SFP-10G-SR-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Cisco®-kompatibla switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel för 10GBASE-SR-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 300 m. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 850 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps 
  • Typ: Fiber i multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 300 m 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 1 967 709 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1,2 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler i Cisco-switchar och -routrar 

Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-SR
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 11.1 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 967 709 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP+-port
Ström
Strömförbrukning > 1.2 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 85°F)
Luftfuktighet 30~70 % RH
Utseende
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 10 mm [0.4 in]
Produktlängd 60 mm [2.4 in]
Produktvikt 22 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 51 g [1.8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 10 Gbps SFP+-modul med multiläge LC

Certifikat

Relaterade produkter

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C
Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LH

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 20 km | Livstidsgaranti

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms
Cisco GLC-FE-100FX-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-FX
SFPF1302C
Cisco GLC-FE-100FX-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-FX

100 Mbit/s | Fiber i multiläge | LC | 2 km | Livstidsgaranti

69,99 € exkl. moms
87,49 € inkl. moms
Cisco SFP-GE-S-kompatibel SFP-fibermodul - 1000BASE-SX
SFPGESST
Cisco SFP-GE-S-kompatibel SFP-fibermodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

Tillbehör