StarTech.com

HP JD119B-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: JD119BST

  • 100 % kompatibilitet med HP JD119B garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
57,99 € EUR exkl. moms
72,49 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP®
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LX
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 092 408 timmar
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 46 g [1.6 oz]
Package Height 33 mm [1.3 in]
Package Length 93 mm [3.7 in]
Package Width 11.8 cm [4.6 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare
Produktbredd 13.7 mm [0.5 in]
Produkthöjd 1.3 cm [0.5 in]
Produktlängd 56.6 mm [2.2 in]
Produktvikt 16 g [0.6 oz]

Certifikat

Relaterade produkter

HP JD118B-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX
JD118BST
HP JD118B-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

54,99 € exkl. moms
68,74 € inkl. moms

Tillbehör