Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit fiber 1000Base-LX SFP-sändtagarmodul - Juniper SFP-1GE-LX-kompatibel - SM LC - 10 km

Produkt ID: SFP1GELXST

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

Funktioner
  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-LX-kompatibla nätverk

  • 100 % Juniper Networks-kompatibel SFP, motsvarande Juniper SFP-1GE-LX

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM)

  • 1310 nm optisk våglängd

  • Stöder fiber i enkelläge (maximalt avstånd på 10 km)

  • LC fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
90,99 € EUR exkl. moms
113,74 € inkl. moms

ID: SFP1GELXST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna StarTech.com Gigabit fiber-SFP är designad att ge tillförlitliga nätverksanslutningar. Denna fiber-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Juniper Networks®-switchar och -routrar som stöder Juniper SFP-1GE-LX-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 10GBase-LX SFP+ ger Gigabit-anslutning över fiberkabel i enkelläge med en räckvidd på upp till 10 km. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna SFP-sändtagare i enkelläge är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med Juniper Networks och andra stora märken

SM Gigabit SFP-enheten är designad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Juniper-kompatibel, motsvarande Juniper SFP-1GE-LX SFP-sändtagare. StarTech.coms SFP-sändtagare är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Juniper Networks eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fibersändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och praktisk lösning som är kompatibel med många Gigabit-nätverksenheter.

SFP-enheten är idealisk för switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP stöder fiberkabel i enkelläge med ett maximalt avstånd på 10 km och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps. Denna GbE fiber-SFP stöder även Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM).

Du kan räkna med SFP1GELXST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller Juniper Networks-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Juniper
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LX
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3,092,408 hours
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
System- och kabelkrav MSA- eller Juniper Networks-kompatibel SFP-port
Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.7 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.5 mm [0.5 in]
Produktlängd 56.6 mm [2.2 in]
Produktvikt 28 g [1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 54 g [1.9 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare
Certifikat
Gigabit fiber 1000Base-LX SFP-sändtagarmodul - Juniper EX-SFP-1GE-LX-kompatibel - SM LC - 10 km
EXSFP1GELXST

Gigabit fiber 1000Base-LX SFP-sändtagarmodul - Juniper EX-SFP-1GE-LX-kompatibel - SM LC - 10 km

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

96,99 € exkl. moms
121,24 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (4)

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

30,99 € exkl. moms
38,74 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

36,99 € exkl. moms
46,24 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

33,99 € exkl. moms
42,49 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.