Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - 100BaseFX SC

Produkt ID: US100A20FXSC

Kommer snart

Anslut till ett 100 Mbps fiberoptiskt nätverk via din bärbara USB-A-port

Funktioner
  • Ger fibernätverksanslutning för bärbara datorer eller surfplattor

  • Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage.

  • Lägg till en 100 Mbps 100BaseFX SC Ethernet-anslutning via ett USB 2.0 Type-A-gränssnitt

Flera funktioner . . .
  • Bärbar design utan behov av en extern strömadapter (bussdriven)

  • 100Base-FX SC optisk sändtagare

  • 2 km täckningsområde över multimodefiber

  • Certifierade drivrutiner för Windows, MacOS och Linux

  • Plug-and-play-installation

  • Wake-On-LAN-stöd

tillgänglig i
254,99 € EUR exkl. moms
318,74 € inkl. moms

ID: US100A20FXSC

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Med denna USB till fiberoptik-omvandlare kan du använda USB 2.0-porten (Type-A) på din bärbara dator eller surfplatta för att få en säker fibernätverksanslutning. Windows® och Mac-kompatibel. Nätverksadaptern ger en 100 Mbps Ethernet-anslutning och en 100BaseFX SC optisk sändtagare.

Fiberoptisk SC-port

Med en optisk sändtagare för 100Base-FX-nätverk levererar USB till fiber-omvandlaren nätverksanslutning med ett maximalt område på 2 km över multimodefiber.

Säker fiberanslutning

För en pålitlig fiberanslutning skyddar denna USB till fiberoptik-omvandlare ditt nätverk från problem mot elektroniska störningar - ett vanligt problem för RJ45-nätverk. Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage gällande känslig information utan att kompromissa med nätverkshastighet och pålitlighet.

Enkel bärbarhet

Den strömförses direkt från USB 2.0-porten så att den är enkel att ansluta när du är på språng.

Plug and play

Kom igång snabbt. Denna USB till fiberoptik-omvandlare stöder certifierade drivrutiner för Windows, Mac och Linux®. När du ansluter adaptern till en USB-port installerar du bara drivrutinerna och adaptern är redo att sända över ett fibernät.

US100A20FXSC täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016
macOS 10.9 - 10.13
Linux®-kernel 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna

Användning
  • Ger en bärbar nätverksanslutningslösning för mobila proffs, för åtkomst till ett fibernät via USB-porten på sin bärbara dator eller surfplatta
  • Idealiskt för säker anslutning - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp USB 2.0
Chipset-ID ASIX Electronics - AX88772C
Gränssnitt Fiber Ethernet
Industristandarder IEEE802.3x 100BASE-FX
IEEE 802.1q VLAN taggning
Portar 1
Prestanda
DDM Nej
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 100 Mbps
Maximalt avstånd 2 km (1.2 mi)
Maximalt överföringsavstånd 2 km (1.2 mi)
Promiscuous Mode Ja
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Kontakttyp(er) 1 - USB Type-A (4-stifts) USB 2.0 Hona
1 - Fiber Optic SC Female
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016
macOS 10.9 - 10.13
Linux®-kernel 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Länk/aktivitet
Ström
Power Source Strömförsörjd via USB
Miljö
Drifttemperatur 0°C ~ 60°C (32° ~ 140°F)
Förvaringstemperatur -10° ~ 70°C (14° ~ 158°F)
Luftfuktighet 5% ~ 90% RH
Utseende
Färg Svart
Kabellängd 195 mm [7.7 in]
Kabinettyp Av plast
Produktbredd 55 mm [2.2 in]
Produkthöjd 20 mm [0.8 in]
Produktlängd 260 mm [10.2 in]
Produktvikt 100 g [3.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 120 g [4.2 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Nätverksadapter
1 - snabbstartsguide
Certifikat
Kommer snart
USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - 1000Base-SX SC
US1GA30SXSC

USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - 1000Base-SX SC

Anslut till ett gigabit fiberoptiskt nätverk via din bärbara USB-A-port

435,99 € exkl. moms
544,99 € inkl. moms

Kommer snart
USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US100A20SFP

USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett 100 Mbps Ethernet-nätverk via din bärbara USB-A-port med hjälp av 100 Mbps SFP som du själv väljer

202,99 € exkl. moms
253,74 € inkl. moms

Kommer snart
USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US1GA30SFP

USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett gigabit-Ethernet-nätverk via din bärbara USB-A-port med hjälp av gigabit-SFP som du själv väljer

358,99 € exkl. moms
448,74 € inkl. moms

Kommer snart
USB-C till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US1GC30SFP

USB-C till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett gigabit-Ethernet-nätverk via din bärbara USB-C-port med hjälp av gigabit-SFP som du själv väljer

368,99 € exkl. moms
461,24 € inkl. moms

10/100 Multimode Fiber Media Converter (SC)
ET90110SC2

10/100 Mbps Multi Mode Fiber Media Converter SC 2 km

Convert and extend a 10/100 Mbps Ethernet connection up to 1.2 miles/2km over Multi Mode SC fiber

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 3 m
50FIBLCSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Multimode Duplex Fiber Cable (62.5/125, LC-SC)
FIBLCSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - LC/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Multimode Duplex Fiber Cable (ST-SC)
FIBSTSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - ST/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Multimode Duplex Fiber Cable (ST-SC)
FIBSTSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - ST/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.