Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Fiberoptiskt 10G SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM

Produkt ID: PEX10000SRI

Få högpresterande anslutning över fiber i multiläge genom att uppgradera din server eller arbetsstation med en 10GBase-SR-port

Funktioner
  • Uppgradera din server eller arbetsstation till 10G Ethernet för snabb anslutning med hög bandbredd över fiber i multiläge

  • 10G-nätverkskort med en port och installera SFP+-sändtagare i multiläge (räckvidd på upp till 330 m)

  • Intel 82599-chipset med Intel Virtualization Technology för anslutning

Flera funktioner . . .
  • Kompatibelt med IEEE 802.3ae (10GBASE-SR)

  • Stöder stöd för PXE-nätverksstart, VLAN-taggning, länkaggregering

  • Stöd för upp till 15K jumboram

  • Upp till 20 Gbps (full duplex) bandbredd

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
615,99 € EUR exkl. moms
769,99 € inkl. moms

ID: PEX10000SRI

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Detta fiberoptiska nätverkskort ger tillförlitlig, högpresterande nätverksanslutning, för ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att uppgradera sin server eller arbetsstation till 10 Gigabit-nätverk över fiber i multiläge. 10G-nätverkskortet har en installerad SFP+-sändtagare i multiläge med räckvidd på upp till 330 m för att du ska komma igång snabbt.

Dra nytta av högre nätverkshastigheter

Ett ökat antal nätverksanvändare och dataintensiva applikationer, som till exempel multimediaströmning och stora filöverföringar bidrar alla till behovet av högre bandbredd i din nätverksinfrastruktur. Med detta fibernätverkskort kan du dra nytta av den ökade hastigheten och stabiliteten av ett 10 Gigabit-nätverk med dataöverföringar med bandbredd på upp till 10 Gbps och upp till 20 Gbps (full duplex).

En SFP+-sändtagare medföljer, byggd för tillförlitlig prestanda

För extra bekvämlighet har detta 10G-nätverkskort med en port en installerad SFP+-sändtagare i multiläge. Denna 10 GbE SFP+ är skapad för att garantera tillförlitlig prestanda och tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). Denna 10GBase-SR SFP+ ger 10 Gigabit-anslutning över fiberkabel i multiläge med en räckvidd på upp till 330 m. 

Förbättra dina nätverksfunktioner och tillförlitlighet

10 Gigabit-nätverkskortet har Intel® 82599-chipset, för att ge den kraft, prestanda och ökade kapacitet som du behöver för tillförlitliga nätverksanslutningar till din server eller dator. Intel-chipet har många avancerade egenskaper inklusive Intel® Virtualization Technology för anslutning, PXE-stöd för nätverksstart och stöd för upp till 15K jumboram.

10G-nätverkskortet ansluts enkelt genom en ledig PCI Express-utbyggnadsport och är kompatibelt med PCIe Rev. 2 x8 (eller högre). Nätverkskortet har en standardprofil och ett fäste i lågprofil för mångsidig installation.

PEX10000SRI täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only

Användning
  • Anslut servrar och arbetsstation vid 10 Gbps över fiber i multiläge
  • Stödjer säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
  • Garantera tillförlitlig nätverksprestanda med den förinstallerade SFP+-sändtagaren i multiläge, med en räckvidd på upp till 330 m
  • Skapa en video/audio-redigeringskonsol med 10 Gbps-åtkomst till nätverkslagring
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Intel - 82599
Gränssnitt Fiber (10 Gigabit Ethernet)
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 1
Prestanda
Jumbo Frame Support 15K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 20000 Mbps (20 Gbps) - Full-duplex
Promiscuous Mode Ja
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Kontakt(er)
Externa portar 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x8 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only
Miljö
Drifttemperatur 5°C to 50°C (41°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Luftfuktighet 20% ~ 80% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 120 mm [4.7 in]
Produktlängd 135 mm [5.3 in]
Produktvikt 116 g [4.1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 194 g [6.8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 10G SFP+-fibernätverkskort
1 - 10GBase-SR SFP+-sändtagarmodul
1 - Fäste i lågprofil
1 - snabbstartsguide
Certifikat
10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

347,99 € exkl. moms
434,99 € inkl. moms

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

462,99 € exkl. moms
578,74 € inkl. moms

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.