StarTech.com

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

Produkt ID: PEX20000SFPI

  • Lägg till två 10GbE SPF+-ingångar till servern för snabb uppkoppling med hög bandbredd
  • Intel 82599 kretsuppsättning med Intel® Virtualization Technology för anslutningsbarhet
  • Upp till 20Gbps (full duplex) bandbredd per port
Visa mer
  • PXE stöd för nätverksstart
  • Kompatibelt med IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast) samt IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
  • Kompatibelt med PCI Express Rev 2.0-specifikationen med PCIe x8-port (eller högre)
  • Stödjer IEEE 802.1Q VLAN-taggning
  • Stöd för 802.3ad länkaggregering
  • Stöd för upp till 15K jumboram
  • Dubbel profil (inklusive LP-konsol)
462,99 € EUR exkl. moms
578,74 € EUR inkl. moms

Överblick

Få snabb uppkoppling med hög bandbredd med detta kostnadseffektiva fibernätverkskort. Den lägger till två SFP+-ingångar till din server eller kraftfulla arbetsstation, vilket gör det enkelt för dig att koppla upp din server eller arbetsstation till ett fibernätverk på 10 Gigabit med hjälp av valfria SFP+-moduler.

För över filer snabbare

Stora filöverföringar, multimediainnehåll och ökat antal nätanvändare skapar hela tiden behov av mer bandbredd i din nätverksinfrastruktur. Denna fiber-NIC låter dig utnyttja hastigheten och stabiliteten hos ett 10 Gigabit-nätverk. NIC:n stödjer dataöverföringar upp till 10Gbps per port, eller upp till 20 Gps per port i full duplex-läge.

Lägg till skalbara nätverksanslutningar till din server eller arbetsstation

Fiber-NIC:n är kompatibel med de flesta 10GbE SFP+-sändtagare, vilket ger dig flexibla konfigurationsalternativ för att ansluta datorn direkt till ett fibernät på längre avstånd.

Kortet innehåller två öppna SFP+-portar med stöd för utbytbara SFP+-moduler, inklusive StarTech.com 10GBase-SR SFP+-fibersändtagarmodul (SKU: SFP10GSRST). Detta ger dig möjlighet att använda de moduler som bäst passar dina nätverksbehov baserat på avstånd och kopplingstyp. StarTech.com SFP+-kablar är pålitliga alternativ för att ansluta telekom- och datakommunikationsutrustning, som till exempel routrar och switchar.

Förbättra dina nätverksfunktioner

10 Gigabit-nätverkskortet har en Intel® 82599 kretsuppsättning, utformad för att ge den kraft, prestanda och ökade kapacitet som du behöver för pålitliga nätverksanslutningar till din server eller dator. Intelkretsen har många avancerade egenskaper inklusive Intel® Virtualization Technology för uppkoppling, PXE-stöd för nätverksstart och stöd för upp till 15K jumboram.

PEX20000SFPI täcks av StarTech.com:s 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Användning

Lägg till 10Gbps-nätverksanslutningar till fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer

Överför full 10 Gigabit nätverkshastighet till en fjärrterminal över längre avstånd än med kopparkabel

Stödjer säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort

Uppgradera din inbyggda nätverksadapter till 10 Gigabit SFP+ för snabbare kommunikation

Skapa en video/audio-redigeringskonsol med 10 Gbps-åtkomst till nätverkslagring

Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Intel - 82599
Gränssnitt Fiber (10 Gigabit Ethernet)
Industristandarder IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast), IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
PCI Express Rev 2.0, med PCIe x8-ingång (eller högre).
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 2
Prestanda
Jumbo Frame Support 15K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 20000 Mbps (20 Gbps) - Full-duplex
Promiscuous Mode Ja
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (2005 Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Kontakt(er)
Interna portar 2 - SFP+-plats Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x8 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only
Miljö
Drifttemperatur 5°C to 50°C (41°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Luftfuktighet 20% ~ 80% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 120 mm [4.7 in]
Produktlängd 135 mm [5.3 in]
Produktvikt 102 g [3.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 178 g [6.3 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - PCIe 10GBase Fiberkort
1 - Fäste i lågprofil
1 - Snabbinstallationsguide

Kompatibilitet

Se alla kompatibla operativsystem
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only

Certifikat

Relaterade produkter

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP
PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

Different optical cables are needed for different applications. Before you select a cable to interconnect fiber devices, make sure that the following things match:

  • Mode: Single Mode or Multi Mode.

  • Wavelength: For example, 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

Note: The above properties cannot be converted or changed by a cable.

When you select a cable, make sure that the cable ends (for example, LC, SC, ST, or MT) match the fiber media devices.

Simplex and duplex ends are available for most connector types. Simplex cables have the connectors separate, where duplex cables have the transmit (TX) and receive (RX) connectors joined together.  

It does not matter which diameter or OM classification the cable uses, as long as it meets the mode requirement.

When you use fiber devices and cables, make sure that the same fiber standards are being used on either end of the fiber network.

Installation

Prior to installing this device, ensure that your operating system is up to date (for example, you have installed the most recent service pack).

To install the driver:

  1. Download the latest drivers from the StarTech.com website (http://www.startech.com/Support). You can find the part number and product ID on the product’s packaging.

Note: Windows will typically save the files to the Downloads folder that is associated with your user account (for example, C:\Users\your_name\Downloads).

  1. Once the download is complete, right-click the zip folder that you downloaded, select Extract All, and follow the on-screen instructions.
  2. Open the appropriate folder for your operating system.
  3. Right-click on either Windows 32bit.exe or Windows 64bit.exe as appropriate for your operating system. 
  4. Click Run as Administrator.

Note: If the Run as Administrator option is not available, you might be attempting to run the installer from within the zipped file. Extract the files using the instructions in Step 2.

  1. Follow the on-screen prompts to install the device drivers and restart the computer when prompted.
  2. Your computer will automatically complete the driver installation and your device should be ready to use.

Problemsökning

When you troubleshoot issues with a network adapter, there are some quick tests that you can complete to rule out potential problems. You can test to make sure that the following components are working correctly and are not the source of the issue:

  • Ethernet cables
  • Network devices
  • Computer system

To test your setup components, try the following:

  • Use the Ethernet cables, network devices, and computer system in another setup to see if the problem is with the components or the setup.
  • Use different Ethernet cables, network devices, and a different computer system in your setup to see if the problem persists. Ideally, you should test a component that you know works in another setup.

When you test your cables, it is recommended that you do the following:

  • Test each cable individually.
  • Use short cables when you are testing.

When you test the Ethernet cables, network devices, and computer system, it is recommended that you do the following: