StarTech.com

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

Produkt ID: PEX10000SFP

  • Snabbare nätverk med upp till 10 Gbps över fiberoptiskt kablage
  • Bred SFP+ kompatibilitet och kompatibelt med de flesta 10 Gigabit SFP+ moduler (10GBASE-LR/SR/LRM)
  • Lägre strömförbrukning (4,12 W max) än flertalet jämförbara kort, med energieffektivt chipset
Visa mer
  • Virtualisering- (VMWare® ESXi och Microsoft Hyper-V®) och iSCSI-stöd
  • Kompatibelt med IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast) samt IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
  • Stöd för jumboram upp till 16k
  • Stöder 802.3ad (länkaggregering) och 802.1Q (VLAN-märkning)
  • Kompatibelt med PCI Express Rev 2.0-specifikationen med PCIe x4-port (eller högre)
  • Stöder avlastning av kontrollsumma (IP, TCP, UDP) och LSO
  • Stöder PCI Message Signaled Interrupt (MSI)
  • Konfigurerad med standard profilfäste, lågprofils-/halvhöjdsfäste medföljer, idealisk för installation i 1U-server och rackmonterade applikationer
308,99 € EUR exkl. moms
386,24 € EUR inkl. moms
Inte tillgängligt
Kan finnas hos partners
Var kan jag köpa

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Överblick

PEX10000SFP 10 Gigabit fibernätverkskortet är en kostnadseffektiv lösning som ger snabb och stabil 10 Gbps nätverksaccess över längre avstånd än kopparbaserade nätverk. Med hjälp av den SFP+ transceiver du själv föredrar kan du ansluta din PCI Express-baserade server eller arbetsstation direkt till ditt 10G fiberoptiska nätverk.

Snabbare nätverkshastighet

Med den ökande belastningen på nätverksresurserna p.g.a. stora filöverföringar, multimediainnehåll och en ökning av antalet nätverksanvändare krävs ofta större bandbredd på olika nivåer i din nätverksinfrastruktur. Med upp till 10 Gbps bandbredd gör den här fiber NIC att du kan överföra mer data med högre hastighet och den är ett idealiskt billigt tillägg till din server eller kraftfulla arbetsstation.

Större flexibilitet och avstånd

PEX10000SFP anpassar sig till ditt nätverks fiberanslutning och avståndskrav för att erbjuda en flexibel konfiguration via en öppen SFP+ kortplats och är kompatibel med de flesta 10GbE SFP+ sändtagare. Med bred SFP+ kompatibilitet gör detta kostandseffektiva fiberkort att du kan använda den SFP+ modul du föredrar, vilket ger dig fler möjligheter att ansluta din dator direkt till ett fibernätverk över större avstånd.

Överlägsen strömeffektivitet

För ökad arbetseffektivitet har PEX10000SFP en strömeffektiv Tehuti TN4010 chipset som ger avsevärt mindre strömförbrukning än de flesta jämförbara kort inklusive Intel® 82599 chipset-kort. Överlägsen strömeffektivitet hjälper också till att minimera värmeutvecklingen hos kortet, vilket i sin tur undviker en ökning av driftstemperaturen i serverchassit.


Strömförbrukning riktmärke

Chipset Strömförbrukning Hastighet

Ca 40 % lägre strömförbrukning jämfört med Intel 82599 chipset

Tehuti TN4010 - PEX10000SFP <2,0 W @ 10 Gbps
Intel 82599 3,4 W @ 10 Gbps

Detta mångsidiga 10 Gbps nätverkskort ger di 16K Jumbo Frame och stöd för 802.1q VLAN taggning, liksom kompatibilitet med VMWare® ESXi, Microsoft Hyper-V virtualiseringprogram och iSCSI-stöd för att kombinera LAN- och SAN-funktioner.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com

  • Anpasa din nätverkskapacitet så att den klarar de ökade kraven med 10 Gbps hastighet över längre avstånd än vanliga kopparnätverk
  • Anpassa den till din nätverkskonfiguration med hjälp av den 10 GbE fiber sändtagarmodul du själv föredrar genom en öppen SFP+ kortplats
  • Minska strömförbrukning och kostnader med energi- och kostnadseffektiv chipset

Användning

Överför full 10 Gigabit nätverkshastighet till en fjärrterminal över längre avstånd än med kopparkablage

Lägg till 10Gbps-nätverksanslutningar till fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer

Idealisk för säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort

Uppgradera din inbyggda nätverksadapter eller befintliga SFP till 10 Gigabit SFP+ för snabbare kommunikation

Skapa en video/audio-redigeringskonsol med åtkomst på 10 Gbps till nätverkslagring

Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Tehuti - TN4010
AMCC - QT2025
Gränssnitt Fiber (10 Gigabit Ethernet)
Industristandarder IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast), IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
PCI Express Rev 2.0
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 1
Prestanda
Jumbo Frame Support 16K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 20000 Mbps (20 Gbps) – Full-duplex
Medeltid mellan fel (MTBF) 38.400 timmar
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.1Q (VLAN Tagging)
IEEE 802.1P (Layer 2 Priority Encoding)
IEEE 802.3x (2005 Flow Control Support)
RFC 2819 (RMON MIB Statistics)
Kontakt(er)
Externa portar 1 - SFP+-plats Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x4 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.10.3 to 10.13
Linux® 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only
VMWare® ESXi 5.0/5.1/6.0/6.5
Microsoft Hyper-V®
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
System- och kabelkrav Ledig PCI Express x4-port
Inte kompatibelt med 10/100/1000 Mbps SFP transceivrar, 10 Gigabit SFP+ transceiver krävs
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Länk/aktivitet (grön)
Ström
Strömförbrukning 4.12W Max
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 85°C (-4°F to 185°F)
Luftfuktighet 20~80 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 120 mm [4.7 in]
Produktlängd 84 mm [3.3 in]
Produktvikt 50 g [1.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 147 g [5.2 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 1 Port PCI Express 10GBase-LR/SR/LRM fibernätverkskort
1 - Fäste i lågprofil
1 - Drivrutin CD
1 - Instruktionsbok

Kompatibilitet

Se alla kompatibla operativsystem
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.10.3 to 10.13
Linux® 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only
VMWare® ESXi 5.0/5.1/6.0/6.5
Microsoft Hyper-V®

Certifikat

Relaterade produkter

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2
PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms
PCI Express (PCIe) Gigabit Ethernet-nätverkskortadapter för fiber med SC i multiläge - 550 m
PEX1000MMSC2
PCI Express (PCIe) Gigabit Ethernet-nätverkskortadapter för fiber med SC i multiläge - 550 m

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt Gigabit-nätverk med SC i multiläge

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms
PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC
PEX100SFP
PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC

Connect a PCI Express-based PC directly to a fiber optic network using the 10/100 Mbps SFP of your choice

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms
PCI Express 10 Gigabit Ethernet-nätverkskort med 1 port - PCIe x4 10Gb-nätverkskort
ST10000SPEX
PCI Express 10 Gigabit Ethernet-nätverkskort med 1 port - PCIe x4 10Gb-nätverkskort

Lägg till en 10 Gigabit Ethernet-port (10 Gbps) till en klient, server eller arbetsstation genom en PCI Express-port

398,99 € exkl. moms
498,74 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

Different optical cables are needed for different applications. Before you select a cable to interconnect fiber devices, make sure that the following things match:

  • Mode: Single Mode or Multi Mode.

  • Wavelength: For example, 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

Note: The above properties cannot be converted or changed by a cable.

When you select a cable, make sure that the cable ends (for example, LC, SC, ST, or MT) match the fiber media devices.

Simplex and duplex ends are available for most connector types. Simplex cables have the connectors separate, where duplex cables have the transmit (TX) and receive (RX) connectors joined together.  

It does not matter which diameter or OM classification the cable uses, as long as it meets the mode requirement.

When you use fiber devices and cables, make sure that the same fiber standards are being used on either end of the fiber network.

Installation

Before you install the device, make sure that your operating system is current (for example, the most recent service pack is installed).

  1. Navigate to http://www.StarTech.com/Support and download the latest software. The part number and product ID are on the product packaging.

Note: Windows usually saves the files to the Downloads folder that is associated with your user account (for example, C:\Users\your_name\Downloads).

  1. After the download is complete, right-click the zip folder that you downloaded, click Extract All, and complete the instructions.
  2. Press the Windows key+R, type devmgmt.msc, and press Enter to open Device Manager.
  3. Right-click the Ethernet controller device, which will have a “!” or “?” next to it to indicate a driver issue.
  4. Click Update Driver > Browse my computer for driver software.
  5. Select the Let me pick from a list of device drivers on my computer option.
  6. On the Select your device’s type from the list below screen, click Show All Devices, and click Next.

Note: The Select your device’s type from the list below screen does not appear on all systems. If you do not see this screen, skip this step.

  1. Select the Have Disk option.
  2. Browse to the Windows folder.

Note: To view your system type, click Start. Right-click Computer, and then click Properties.

  1. Click the TN40xxmp_ file. 
  2. Click OK > Next.

Hur man

To confirm that Windows detects your expansion card, complete the following:

  1. Press the Windows key+R, type devmgmt.msc, and press Enter.
  2. In Device Manager, under the appropriate heading, confirm that your expansion card is listed and that there isn't an exclamation mark next to it.  For example, a USB controller card would be under Universal Serial Bus controllers.

Your expansion card is listed according to the name of the chipset. To determine the name of the chipset of your expansion card, navigate to www.StarTech.com and look on the Technical Specifications tab for your product.