Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Produkt ID: PEX1000SFP2

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

Funktioner
  • Kompatibel med de flesta Gigabit SFP-modulerna

  • Stöder auto-negotiation i full/halv duplex, Auto-MDI/MDIX

  • Installationsfäste i lågprofil/halvhöjd medföljer

Flera funktioner . . .
  • Kompatibel med IEEE802.3z 1000Base-SX/LX, IEEE 802.1Q VLAN-taggning, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding, IEEE 802.3x flödesreglering i full duplex, RFC 1157 SNMP v1

  • Stöd för jumboram

  • Stöder PCI Message Signaled Interrupt (MSI)

  • Preboot Execution Environment (PXE) 2.1

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
226,99 € EUR exkl. moms
283,74 € inkl. moms

ID: PEX1000SFP2

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

PEX1000SFP2 PCI Express Gigabit-fibernätverkskortet låter dig ansluta en PCI Express-baserad dator direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP.

Detta Gigabit-fiberkort anpassar sig till din fibernätverksanslutning och dina avståndskrav för att ge flexibla inställningar via en öppen SFP-port och är kompatibel med de flesta Gigabit SFP-sändtagarna. Med bred SFP-kompatibilitet låter fibernätverkskortet dig använda den SFP du föredrar och ger dig fler alternativ för att ansluta datorn direkt till ett fibernätverk.

Med fiberanslutning blir inte ditt nätverk mottagligt för elektroniska störningar, vilket ofta uppstår hos nätverk med RJ45 koppar, och därför är detta mångsidiga fiberkort idealiskt för säkra nätverk.

Dessutom är kortet utrustat med ett standard profilfäste och ett medföljande fäste i lågprofil/halvhöjd, perfekt för installation i datorer med liten formfaktor eller 1U server- och hyllmonterade tillämpningar.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Anpassar sig till dina nätverksinställningar med ditt val av fiber-sändtagare, genom en öppen SFP-port
  • Inga elektroniska störningar medför en säker infrastruktur av fibernätverk genom en direkt fiber-till-skrivbord-anslutning
  • Passar i system i lågprofil eller liten formfaktor (SFF) med en design i dubbelprofil
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.5 to 10.9
Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions only
Microsoft Hyper-V®

Användning
  • Idealisk för säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
  • Perfekt för inbäddade och industriella fjärrsystem för övervakning och höghastighets videoövervakning
  • Behåll fulla Gigabit nätverkshastigheter till en fjärrterminal över större avstånd än kopparkablage
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Realtek - RTL8168E
Marvell - 88E1111B1
Gränssnitt Fiber Ethernet
Industristandarder IEEE802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.1Q VLAN-taggning, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding, IEEE 802.3x flödesreglering i full duplex, RFC 1157 SNMP v1
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 1
Prestanda
Auto MDIX Ja
Buffertstorlek 48 KB
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 2000 Mbps (2 Gbps) - Full-Duplex
Medeltid mellan fel (MTBF) 770,619 hours
Stöd för full-duplex Ja
Kontakt(er)
Externa portar 1 - SFP-plats Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x1 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.5 to 10.9
Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions only
Microsoft Hyper-V®
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
System- och kabelkrav Inte kompatibel med SFP-sändtagare på 100 Mbps, Gigabit SFP-sändtagare krävs
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Länk (grön)
1 - Aktivitet (gul)
Ström
Strömförbrukning 3.2W Max
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 45°C (32°F to 113°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 70°C (-4°F to 158°F)
Luftfuktighet 5–95 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 118 mm [4.6 in]
Produktlängd 128 mm [5 in]
Produktvikt 57 g [2 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 200 g [7.1 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - PCI Express Gigabit SFP-nätverkskort med 1 port
1 - Fäste i lågprofil
1 - Drivrutin CD
1 - Instruktionsbok
Certifikat
1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m
PEX1000MMSC

1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m

Lägg till en multiläges gigabit SC-fiberport till ditt system via PCI Express

207,99 € exkl. moms
259,99 € inkl. moms

PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC
PEX100SFP

PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC

Connect a PCI Express-based PC directly to a fiber optic network using the 10/100 Mbps SFP of your choice

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

100Mbps PCI Multi Mode ST Fiber Ethernet NIC Network Adapter 2km
PCI100MMST

100Mbps PCI Multi Mode ST Fiber Ethernet NIC Network Adapter 2km

Connect a PC directly to a multimode ST fiber network through an available PCI slot

117,99 € exkl. moms
147,49 € inkl. moms

100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km
PCI100MMSC

100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km

Connect a PC directly to a multimode SC fiber network through an available PCI slot

152,99 € exkl. moms
191,24 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)
SFPGLCLHSMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)
SFPGLCSXMMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.