Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Produkt ID: IES101G2SFPW

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

Funktioner
  • Expandera ditt nätverk med 8x RJ45-portar + 2x fiber SFP-platser i en enda Gigabit nätverksswitch

  • Robust industriell design med IP30-kapsling med metallhölje och utökat temperaturområde (-40 °C till + 75 °C)

  • Åtkomst framifrån ger enkel tillgång till portar och indikatorer

Flera funktioner . . .
  • Utformning med kompakt väggmontering eller DIN-skena (med magnetiska fästen)

  • Lager 2-hantering

  • Industriell SFP-kontrollerad switch med 8 10/100/1000T portar + 2 100/1000X portar

  • Utformning med redundant strömförsörjning (uttagsplint/DC-kontakt)

  • IPv4 och IPv6 dubbel stackhantering

  • Stöd för IGMP och MLD

  • Stöd för länkaggregering (link aggregation), VLAN-tagging, spanning tree protokoll, portbaserad nätverksåtkomstkontroll

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
482,99 € EUR exkl. moms
603,74 € inkl. moms

ID: IES101G2SFPW

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Distribuera eller skala ditt nätverk enkelt med denna Gigabit ethernetswitch, genom att lägga till åtta Gigabit ethernetportar (GBE) i koppar och två fiberoptiska SFP-platser. Denna industriella switch med IP30-kapsling möjliggör smart Lager 2-hantering. Dess robusta, kompakta utförande och väggmonteringalternativ med åtkomst framifrån gör den idealisk för krävande tillämpningar, även om utrymmet är begränsat.

Utöka ditt nätverk

Denna mångsidiga GbE-switch anpassar sig till dina nätverksbehov genom att tillhandahålla två öppna SFP-platser och åtta RJ45-ethernetportar, som har både fiberanslutningar och kopparanslutningar i en enda nätverksswitch. De MSA-kompatibla SFP-portar är kompatibla med 100/1000Mbps nätverk. Du kan ansluta upp till åtta RJ45 enheter med denna nätverksswitch, vilket gör att olika användare kan dela filer och enheter, som exempelvis skrivare och skannrar, via en LAN-anslutning,  och dela två enheter via de öppna SFP-platserna.

Väggmontering med åtkomst framifrån

Montera den kompakta Gigabitswitch på väggen för att ge bekväm åtkomst framifrån till portar och indikatorer. Den är perfekt för ett brett spektrum av tillämpningar, inklusive trånga installationsområden med betydande elektromagnetisk störning, såsom kopplingsskåp och paneler. Nätverksswitchen går även att montera på en DIN-skena.

Effektiv Lager 2-hantering

Switchen tillhandahåller effektiv och stabil prestanda, med möjligheter för Lager 2-hantering. Detta gör att du kan styra pakettrafik i ett upptaget nätverk, och anpassa inställningarna för att uppnå optimal nätverksprestanda, som ger förbättrad effektivitet och tillförlitlighet.

Robust industriell utformning med IP30-kapsling

Denna robusta nätverksswitch har en IP30-klassad metallkapsling och utökat driftstemperaturområde från -40 °C till 75 °C, vilket gör den idealisk för en mängd olika förhållanden. Det kraftiga metallhöljet erbjuder hållbarhet även i krävande industriella miljöer.

Tillförlitlig anslutning för sömlös nätverksprestanda

Med stöd för 10/100/1000Mbps överföringshastigheter stöder denna kontrollerade switch full/halv duplex auto-negotiation, jumboramar och automatisk MDI/MDIX drift. Det gör det möjligt att ansluta dina nätverksenheter snabbt och enkelt, med minimal eller ingen konfiguration. För att förhindra driftstopp har växeln redundanta 12-48V DC plintingångseffekt, vilket säkerställer en sömlös drift i händelse av strömavbrott.

IES101G2SFPW täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Installera ett serverrack eller skåp, eller väggmontera på ett lämpligt ställe
  • En idealisk lösning för många nätverksapplikationer, inklusive IP-övervakning, trådlös LAN, automatiserat nätverk för byggnader/heminstallation och Internet of Things (IoT)
  • Lägg till små arbetsgrupper för att utöka ditt befintliga nätverk i ett företags- eller hemmakontor
  • Fungerar bra i industriella, icke-klimatkontrollerade miljöer, som exempelvis lagerlokaler
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3u 100BASE-FX, IEEE 802.3u 100BASE-LX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX, IEEE 802.3x flödesreglering
Portar 10
Prestanda
Auto MDIX Ja
Buffertstorlek 512 KB
Flödeskontroll IEEE 802.3x pausram för full duplex, mottryck för halv duplex
Jumbo Frame Support 9K max.
Kompatibla nätverk 10/100/1000 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 2 Gbps (Full-duplex)
Maximal kabellängd 100 m [328 ft]
Medeltid mellan fel (MTBF) > 100 000 tim. @ 25 grader C
Överspänningsskydd 6kV ESD, 6kV EFT
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad Port Trunk with LACP, IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1p Class of Service, RFC 3810 MLD version 2, RFC 792 ICMP, RFC 2068 HTTP, RFC 1112 IGMP version 1, RFC 2236 IGMP version 2, RFC 3376 IGMP version 3, RFC 2710 MLD version 1, IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1x Port Authentication Network Control, bIEEE 802.1ab LLDP, RFC 768 UDP, RFC 793 TFTP, RFC 791 IP
Switching-arkitektur Lagring-och-vidarebefordran
Kontakt(er)
Kontakttyp(er) 8 - RJ-45 Hona
2 - SFP-plats Hona
1 - Kopplingsplint (3 sladdar) Hane
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
8 - 10/100 Mbps och Länk/Aktivitet (gult)
1000 Mbps och Länk/Aktivitet (grönt)
2 - 100Mbps länk/Aktivitet (gult)
1000Mbps länk/Aktivitet (grönt)
Ström
Inspänning 12 ~ 48 DC
Inström 0.5 A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Utspänning 12 DC
Utström 1.5A
Miljö
Drifttemperatur -40°C to 75°C (-40°F to 167°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 90°C (-40°F to 194°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktbredd 139 mm [5.5 in]
Produkthöjd 30 mm [1.2 in]
Produktlängd 178 mm [7 in]
Produktvikt 626 g [22.1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 1.1 kg [2.5 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Nätverks-switch
1 - universell strömadapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
1 - Uttagsplintskontakt
4 - skruvankare
4 - Skruvar
4 - fästtappar
4 - låstappar
4 - Brickor
4 - magneter
1 - DIN-skena
3 - Skruvar till DIN-skena
8 - RJ45-dammskydd
2 - SFP-dammskydd
1 - snabbstartsguide
Certifikat
Gigabit ethernetswitch med 8 portar (4 PoE+) - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES81GPOEW

Gigabit ethernetswitch med 8 portar (4 PoE+) - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Anslut upp till 8 olika GbE (4 PoE+) enheter, genom att använda denna industriella ethernetswitch med IP30-kapsling med smart Lager 2-hantering

530,99 € exkl. moms
663,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Ohanterad industriell Gigabit Power over Ethernet-switch med 8 portar – 802.3af/at PoE+-switch – Väggmonterbar
IES81000POE

Ohanterad industriell Gigabit Power over Ethernet-switch med 8 portar – 802.3af/at PoE+-switch – Väggmonterbar

Anslut ström och Gigabit Ethernet-data till 8 PoE-kapabla enheter med 30 W per port – Väggmonterbar

426,99 € exkl. moms
533,74 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

SFP-moduler (3)

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m
GLCLHSMDST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m

Lägg till tillförlitliga, kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

108,99 € exkl. moms
136,24 € inkl. moms

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m
J4858CST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m

Få tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms

Strömadaptrar (2)

DC-strömadapter - 12 V, 2 A
SVA12M2NEUA

DC-strömadapter - 12 V, 2 A

Byt ut din borttappade eller trasiga strömadapter

24,99 € exkl. moms
31,24 € inkl. moms

DC-strömadapter - 12 V, 5 A
SVA12M5NA

DC-strömadapter - 12 V, 5 A

Byt ut din borttappade eller trasiga strömadapter

80,99 € exkl. moms
101,24 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.