Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Produkt ID: IES101002SFP

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

Funktioner
  • 8x RJ45-portar + 2 fiber SFP-platser, samlade i en behändig Gigabit nätverksswitch

  • Kompatibel med de flesta SFP-moduler för bred kompatibilitet och flexibilitet

  • Lager 2 hanteringsmöjligheter för bättre nätverkskontroll, effektivitet och stabilitet

Flera funktioner . . .
  • 19” rackmonteringsfästen som tillval

  • Webbaserat GUI och hantering av kommandotolk

  • Stöder IGMP

  • Stöd för upp till 9.6K jumboram

  • Stöd för länkaggregering (link aggregation), VLAN-tagging, spanning tree protokoll, portbaserad nätverksåtkomstkontroll

  • Kompatibel med 10/100/1000 Mbps nätverk, och följer IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z

  • Följer IEEE 802.3az Energisparande Ethernet, och 802.3x flödesreglering för full duplex, och mottryck för driftläge halv duplex

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
243,99 € EUR exkl. moms
304,99 € inkl. moms

ID: IES101002SFP

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

IES101002SFP Ethernetswitch med 10 portar ger dig flexibilitet och kontroll över ditt nätverk genom att låta dig ansluta en kombination av RJ45 och fiber Ethernet-enheter. Med lager 2 hanteringsmöjligheter kan du dessutom anpassa dina inställningar för att nå optimal nätverksprestanda med högre effektivitet och pålitlighet än vanligt lager 1 och ohanterade nätverksswitchar.

Denna mångsidiga switch anpassar sig till ditt nätverks fiberanslutning och avståndsbehov för att tillhandahålla en flexibel konfiguration via 2 öppna SFP-platser och du kan vid behov välja den GbE SFP sändtagare du själv önskar. Du kan dessutom integrera fiberenheter och -kablar i din nätverksinfrastruktur, vilket hjälper dig att eliminera problem med bandredd, fördröjningar och elektroniska störningar.

För att du ska slippa besväret och den extra kostnaden med flera olika typer av switchar erbjuder denna smarta växel även 8 RJ45 Ethernetportar vilket ger dig två effektiva gränssnitt för anslutning av både fiber- och kopparanslutningar till en enda nätverksenhet.

Den skalbara switchen erbjuder lager 2 hanteringsmöjligheter, vilket gör att du kan kontrollera pakettrafiken i ett överbelastat nätverk och ger istället högre effektivitet och stabilitet för nätverksapplikationer. För ytterligare flexibilitet och kontroll tillhandahåller IES101002SFP viktiga funktioner som t.ex. stöd för jumboramar, länkaggregering, VLAN taggning, och webb- eller konsolbaserade kommandotolkar, liksom installationsfästen för rackmontering.

Denna pålitliga switch i metall kommer med en 2-årig StarTech.com garanti och kostnadsfri livslång teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Avancerad nätverksflexibilitet med stöd för koppar- och fiberanslutningar samt lager 2 hanteringsmöjligheter
  • Anpassa dig till din nätverkskonfiguration med hjälp av den SFP fiber sändtagarmodul du själv föredrar, genom 2 öppna SFP-platser
  • Anpassningsbara installationsalternativ, perfekta för server- och nätverksrum, med medföjlande rackmonteringsfästen
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

OS Independent; No additional drivers or software required

Användning
  • Anslut Ethernet-enheter av både koppar och fiber till en enda switch
  • Sammankoppla en fiberenhet med en kopparenhet och använd SFP-portar för att kedjekoppla flera switchar
  • Använd en fiberoptisk kabel för att ansluta till ditt nätverk från avlägsna platser, över längre avstånd än vad som är möjligt med kopparkablar
  • Fiberanslutningar är idealiska för säkra installationer då de ger minskad elektronisk störning i komplexa nätverksinfrastrukturer
  • Installera i ett serverrack eller serverskåp i ett nätverksrum eller en testmiljö
  • Öka enkelt antalet portar i ditt befintliga nätverk, perfekt för små eller medelstora affärsmiljöer
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Gränssnitt RJ45 (Gigabit Ethernet)
Fiber Ethernet
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3z 1000Base-SX/LX
IEEE 802.3az Energisparande Ethernet, IEEE 802.3x flödesreglering, IEEE 802.1q VLAN Tagging, IEEE 802.1p QoS, IEEE 802.1x Port-Based Network Access Control, IEEE802.3ad Link Aggregation, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol
Portar 10
Prestanda
Auto MDIX Ja
Auto-Negotiation Ja
Buffertstorlek 4 MB
Flödeskontroll Halv duplex mottryck, IEEE 802.3x full duplex
Jumbo Frame Support 9.6K max.
Kompatibla nätverk 10/100/1000 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 2000 Mbps (2 Gbps) - Full-Duplex
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad Port Trunk with LACP, IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1p Class of Service, RFC 3810 MLD version 2, RFC 792 ICMP, RFC 2068 HTTP, RFC 1112 IGMP version 1, RFC 2236 IGMP version 2, RFC 3376 IGMP version 3, RFC 2710 MLD version 1, IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1x Port Authentication Network Control, bIEEE 802.1ab LLDP, RFC 768 UDP, RFC 793 TFTP, RFC 791 IP
Switching-arkitektur Lagring-och-vidarebefordran
Kontakt(er)
Kontakttyp(er) 8 - RJ-45 Hona
2 - SFP-plats Hona
1 - RJ-45-konsol Hona
Mjukvara
OS-kompatibilitet OS Independent; No additional drivers or software required
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
Indikatorer
LED-indikatorer 10 - Länk/aktivitet
1 - Ström
1 - System
Ström
Inspänning 90 ~ 260 AC
Inström 1.0 A
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 14
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 90°C (-4°F to 194°F)
Luftfuktighet 10~90 % RH icke-kondenserande
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktbredd 160 mm [6.3 in]
Produkthöjd 44 mm [1.7 in]
Produktlängd 263 mm [10.4 in]
Produktvikt 1.1 kg [2.4 lb]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 2.2 kg [4.9 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Gigabit Ethernet switch med 10 portar och 2 öppna SFP-platser
2 - Monteringsfästen (1 set)
3 - Strömkablar (NA/UK/EU)
1 - Bruksanvisning (CD)
1 - Snabbstartsguide
Certifikat
Okontrollerad industriell Gigabit Ethernet-switch med 5-portar - DIN-Rail-/väggmonterbar
IES51000

Okontrollerad industriell Gigabit Ethernet-switch med 5-portar - DIN-Rail-/väggmonterbar

Nätverka upp till 5 Ethernet-enheter genom en stabil, industriell Gigabit Ethernet-switch - DIN-/väggmonterbar

217,99 € exkl. moms
272,49 € inkl. moms

Okontrollerad industriell Gigabit Ethernet-switch med 6-portar, 4 PoE+-portar och spänningsreglering - DIN-Rail-/väggmonterbar
IES61002POE

Okontrollerad industriell Gigabit Ethernet-switch med 6-portar, 4 PoE+-portar och spänningsreglering - DIN-Rail-/väggmonterbar

Anslut Gigabit Ethernet-data och -ström till 4 PoE-kapabla enheter med 2 extra GbE-portar och redundant strömingång

518,99 € exkl. moms
648,74 € inkl. moms

Ohanterad industriell Gigabit Power over Ethernet-switch med 8 portar – 802.3af/at PoE+-switch – Väggmonterbar
IES81000POE

Ohanterad industriell Gigabit Power over Ethernet-switch med 8 portar – 802.3af/at PoE+-switch – Väggmonterbar

Anslut ström och Gigabit Ethernet-data till 8 PoE-kapabla enheter med 30 W per port – Väggmonterbar

426,99 € exkl. moms
533,74 € inkl. moms

SFP-moduler (4)

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)
SFPGLCLHSMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)
SFPGLCSXMMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

Cat 6-kablar (3)

Snagless Cat6 Patch Cable (UTP) - Blue
N6PATCH100BK

Cat6 Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 100 ft, Black

Skapa ström-över-Ethernet-kompatibla gigabit-nätverksanslutningar

29,99 € exkl. moms
37,49 € inkl. moms

Snagless Cat6 Patch Cable (UTP) - Orange
N6PATCH25OR

Cat6 Patch Cable with Snagless RJ45 Connectors - 25 ft, Orange

Skapa ström-över-Ethernet-kompatibla gigabit-nätverksanslutningar

8,99 € exkl. moms
11,24 € inkl. moms

Snagless Cat6 UTP Patch Cable (White)
N6PATCH7WH

Cat6-patchkabel med hakfria RJ45-kontakter – 2,1 m, vit

Skapa ström-över-Ethernet-kompatibla gigabit-nätverksanslutningar

4,99 € exkl. moms
6,24 € inkl. moms

T1-kablar & router-kablar (1)

RJ45 till DB9 Cisco konsolhanteringsrouterkabel, 1,8 m - M/F
DB9CONCABL6

RJ45 till DB9 Cisco konsolhanteringsrouterkabel, 1,8 m - M/F

Anslut din dators seriella port till RJ45-konsolporten på din Cisco-router

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Seriell via IP (Cat5/6)-förlängare (1)

Seriell-till-IP Ethernet-enhetsserver med 1 port - RS232 - DIN Rail-monterbar
NETRS232

Seriell-till-IP Ethernet-enhetsserver med 1 port - RS232 - DIN Rail-monterbar

Ett kostnadseffektivt sätt att ansluta, konfigurera och hantera en seriell RS-232 fjärrenhet över ett IP-nätverk

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.