StarTech.com

Cisco SFP-10G-SR-X-kompatibel SFP+-sändtagarmodul - 10GBASE-SR

10 Gbit/s | Fiber i multiläge | LC | 300 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP10GSRXST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco SFP-10G-SR-X garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning på mindre än 1,3 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
547,99 € EUR exkl. moms
684,99 € EUR inkl. moms
I lager hos partner:
Var kan jag köpa

Överblick

SFP10GSRXST är en Cisco SFP-10G-SR-X-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Cisco®-kompatibla switchar och routrar. Den ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel för 10GBASE-SR-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 300 m. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 850 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps 
  • Typ: Fiber i multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 300 m 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 1 967 709 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1,2 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i Juniper-switchar och -routrar 

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-SR
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 967 709 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 10 Gigabit-fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP+-port
Ström
Strömförbrukning < 1.3 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 22 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 50 g [1.8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare

Certifikat

Tillbehör