StarTech.com

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH - 10-pack

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkel- och multiläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: GLCLHSMD10ST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco GLC-LH-SMD garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
797,99 € EUR exkl. moms
997,49 € EUR inkl. moms

Överblick

GLCLHSMD10ST är ett 10-pack av vår Cisco GLC-LH-SMD-kompatibla fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Cisco®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel för 1000BASE-LX/LH-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 10 km. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1310 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge/multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 200.000 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i Cisco-switchar och -routrar 

Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LX/LH
Prestanda
Auto MDIX Ja
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Single Mode / Multi Mode
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 200.000 timmar
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 8 mm [0.3 in]
Produktlängd 58 mm [2.3 in]
Produktvikt 17 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 227 g [8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 10 - SFP-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH
GLCLHSMDST
Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkel- och multiläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

108,99 € exkl. moms
136,24 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms
PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2
PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms
Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP
Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms
Cisco GLC-LH-SM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH
SFPGLCLHSMST
Cisco GLC-LH-SM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkel- och multiläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms
Cisco GLC-SX-MM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX
SFPGLCSXMMST
Cisco GLC-SX-MM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms
Cisco SFP-GE-S-kompatibel SFP-fibermodul - 1000BASE-SX
SFPGESST
Cisco SFP-GE-S-kompatibel SFP-fibermodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms
Cisco GLC-SX-MM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX - 10-pack
GLCSXMM10PST
Cisco GLC-SX-MM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX - 10-pack

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

652,99 € exkl. moms
816,24 € inkl. moms
Cisco GLC-LH-SM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH - 10-PACK
GLCLHSM10PST
Cisco GLC-LH-SM-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX/LH - 10-PACK

1 000 Mbps (1 Gbps) | Fiber i enkel- och multiläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

725,99 € exkl. moms
907,49 € inkl. moms

Tillbehör