Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550 m - 10-pack

Produkt ID: GLCSXMM10PST

Maximera kostnadsbesparingar och prestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

Funktioner
  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-SX-kompatibla nätverk

  • 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande GLC-SX-MM

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • 850 nm optisk våglängd

  • Multiläge med maximalt avstånd på upp till 550 m och LC-fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
652,99 € EUR exkl. moms
816,24 € inkl. moms

ID: GLCSXMM10PST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Detta paket med Gigabit fiber SFP-sändtagare är perfekt för storskaliga användningar eller installationer på flera enheter och ger maximala kostnadsbesparingar. Dessa sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera optimal prestanda och kan installeras till Cisco®-switchar och -routrar som stöder GLC-SX-MM-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning.

SFP-sändtagare är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera Gigabit-fiberportarna på din 1000Base-SX-nätverksutrustning och de täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

SFP-sändtagarna i multiläge i detta 10-pack är tillverkade av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediakonverterare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med Cisco och andra stora märken

Dessa Gigabit SFP-enheter i multiläge är designade efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Cisco-kompatibla, motsvarande Cisco GLC-SX-MM SFP-sändtagare. StarTech.coms SFP-sändtagare är konfigurerade och fullt testade för att garantera att de fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Dessa skalbara och praktiska fiber-sändtagare är helt hotplugbara så att du kan installera dem utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. De är mångsidiga och kostnadseffektiva lösningar som är kompatibla med många Gigabit-nätverksenheter.

SFP-enheterna är idealiska för switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP-enheterna i multiläge har ett maximalt avstånd på upp till 550 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps.

Du kan räkna med GLCSXMM10PST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support. 

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
WDM Nej
Prestanda
DDM Nej
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 381 761 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Zinkpläterat hölje
Produktbredd 13 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12 mm [0.5 in]
Produktlängd 57 mm [2.2 in]
Produktvikt 0 kg [0 lb]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 214 g [7.6 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 10 - SFP-sändtagare
Certifikat
Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)
SFPGLCSXMMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m - 10-pack
GLCLHSMD10ST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m - 10-pack

Maximera kostnadsbesparingar och nätverksprestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

797,99 € exkl. moms
997,49 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m
GLCLHSMDST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m

Lägg till tillförlitliga, kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

108,99 € exkl. moms
136,24 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10-pack
GLCLHSM10PST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10-pack

Maximera kostnadsbesparingar och prestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

725,99 € exkl. moms
907,49 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)
SFPGLCLHSMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (5)

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
50FIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
50FIBLCLC2

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m
50FIBLCLC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m
50FIBLCLC5

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

18,99 € exkl. moms
23,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
50FIBLCLC10

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

22,99 € exkl. moms
28,74 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.