StarTech.com

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-ZX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 80 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP1000ZXST

  • Ger tillförlitliga 1 GbE-anslutningar för 1000BASE-ZX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
106,99 € EUR exkl. moms
133,74 € EUR inkl. moms

Överblick

SFP1000ZXST är en MSA-kompatibel SFP-fibersändare som utformats, programmerats och testats för att fungera med 1000BASE-ZX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP-sändarmodulen ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 80 km.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 1550nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 80 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-ZX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 80 km (49.7 mi)
Våglängd 1550nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 47 g [1.7 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat