StarTech.com

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-BX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP100BBXUST

  • Ger tillförlitliga 100 Mbps anslutningar för 100BASE-BX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
148,99 € EUR exkl. moms
186,24 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3u 100BASE-BX
WDM Ja
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 100 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 155 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Våglängd 1310nmTx/1550nmRx
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 100 Mbps fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 47 g [1.7 oz]
Package Height 30 mm [1.2 in]
Package Length 11.7 cm [4.6 in]
Package Width 92 mm [3.6 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare
Produktbredd 16 mm [0.6 in]
Produkthöjd 1.1 cm [0.4 in]
Produktlängd 60 mm [2.4 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]

Certifikat

Tillbehör