StarTech.com

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-FX

100 Mbit/s | Fiber i multiläge | LC | 2 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP100BFXST

  • Ger tillförlitliga 100 Mbps anslutningar för 100BASE-FX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
49,99 € EUR exkl. moms
62,49 € EUR inkl. moms

Överblick

SFP100BFXST är en MSA-kompatibel SFP-fibersändare som utformats, programmerats och testats för att fungera med 100BASE-FX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP-sändarmodulen ger tillförlitlig 100 Mb Ethernet-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 2 km.  

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1310nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 155 Mbps 
  • Typ: Fiber i Multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 2 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3u 100BASE-FX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 100 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 155 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 2 km (1.2 mi)
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 100 Mbps fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 20 g [0.7 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 48 g [1.7 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-LX
SFP100BLXST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-LX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

69,99 € exkl. moms
87,49 € inkl. moms
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-ZX
SFP100BZXST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-ZX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 80 km | Livstidsgaranti

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-EX
SFP100BEXST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-EX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 40 km | Livstidsgaranti

91,99 € exkl. moms
114,99 € inkl. moms
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-BX
SFP100BBXUST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-BX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

148,99 € exkl. moms
186,24 € inkl. moms
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-BX
SFP100BBXDST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-BX

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-LH
SFP100BLHST
MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-LH

100 Mbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 80 km | Livstidsgaranti

222,99 € exkl. moms
278,74 € inkl. moms

Tillbehör