StarTech.com

MSA-kompatibel SFP+-sändarmodul - 10GBASE-BX

10 Gbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP10GBBXUST

  • Ger tillförlitliga 10 GbE-anslutningar för 10GBASE-BX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
613,99 € EUR exkl. moms
767,49 € EUR inkl. moms

Överblick

SFP10GBBXUST är en MSA-kompatibel, nedströms SFP-fibersändare som kan parkopplas med SFP10GBBXDST från StarTech.com. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 10GBASE-BX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP+-sändarmodulen ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 1 270 nmTx/1 330 nmRx 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-BX
WDM Ja
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Våglängd 1270nmTx/1330nmRx
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 24 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 54 g [1.9 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare

Certifikat

Tillbehör