Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

40 Gigabit fiber 40GBase-SR4 QSFP+-sändtagarmodul - Cisco QSFP-40G-SR4-kompatibel - MM MPO - 150 m

Produkt ID: QSFP40GSR4ST

Räkna med kraftfull prestanda och kostnadseffektiva 40 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna QSFP+

Funktioner
  • Ger tillförlitliga 40 Gigabit Ethernet-anslutningar för 40GBase-SR4-kompatibla nätverk

  • 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco QSFP-40G-SR4

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)

  • 850 nm optisk våglängd

  • Multiläge med maximalt avstånd på upp till 150 m och MPO-fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps

  • Hotplugbar, kompatibel med en 40 Gigabit Ethernet QSFP-port

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
819,99 € EUR exkl. moms
1 024,99 € inkl. moms

ID: QSFP40GSR4ST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna Cisco®-kompatibla 40GBase-QSFP+ (Quad Small Form-Factor Pluggable) är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar vill ha mest: tillförlitlig prestanda. Dessa fiber-sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Cisco-nätverksenheter som stöder Cisco QSFP-40G-SR4 QSFP+-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Med kraftfull prestanda i fyra banor ger denna 40GBase-SR4 QSFP 40 Gigabit-anslutning över fiber i multiläge med en optisk våglängd från 850 nm och en räckvidd på upp till 150 m. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna 40GBase-SR4 QSFP+ är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med Cisco och andra stora märken

40 Gigabit QSFP+:n i multiläge är designad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco QSFP-40G-SR4 optisk sändtagare. StarTech.coms QSFP+-sändtagarmodul är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms QSFP+-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fiber QSFP+-sändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och kostnadseffektiv lösning som är kompatibel med ett brett utbud av 40 Gigabit-nätverksenheter.

Den optiska QSFP+-sändtagaren är idealisk för Cisco-switchar, -routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. MM fiber-sändtagarmodulen stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM), ett maximalt avstånd på upp till 150 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 40 Gbps.

Du kan räkna med QSFP40GSR4ST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ger 40 GbE-anslutning med hög prestanda för datacenter, nätverksapplikationer, företag och tjänsteleverantörer
  • Ersätt defekta eller skadade QSFP+-moduler i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera QSFP+-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 40 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 150 m (492 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1,649,326 hours
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - MPO Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 40 Gigabit-fibernätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel QSFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 18.4 mm [0.7 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 72 mm [2.8 in]
Produktvikt 32 g [1.1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - QSFP+-sändtagare
Certifikat

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.