StarTech.com

HP AJ716B-kompatibel SFP+ sändtagarmodul - 8GFC

8 Gbit/s | Fiber i multiläge | LC | 300 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: AJ716BST

  • 100 % kompatibilitet med HP AJ716B garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning på mindre än 1,2 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
71,99 € EUR exkl. moms
89,99 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP®
Industristandarder 8GFC
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 8 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 8 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 967 709 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 8G-fiberkanal (8GFC) - kortvågig nätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP+-port
Ström
Strömförbrukning < 1.2 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 46 g [1.6 oz]
Package Height 33 mm [1.3 in]
Package Length 93 mm [3.7 in]
Package Width 11.8 cm [4.6 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare
Kabinettyp Aluminium

Certifikat