StarTech.com

HP AJ716B-kompatibel SFP+ sändtagarmodul - 8GFC

8 Gbit/s | Fiber i multiläge | LC | 300 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: AJ716BST

  • 100 % kompatibilitet med HP AJ716B garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning på mindre än 1,2 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
71,99 € EUR exkl. moms
89,99 € EUR inkl. moms

Överblick

AJ716BST är en HP AJ716B-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med HP®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel för 8GFC-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 300 m. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 850 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 8 Gbps 
  • Typ: Fiber i multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 300 m 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 1 967 709 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1,2 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler i HP-switchar och -routrar

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Prestanda
DDM Ja
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 8 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 8 Gbps
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 967 709 timmar
Våglängd 850nm
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 8G-fiberkanal (8GFC) - kortvågig nätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1.2 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 46 g [1.6 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare
Fiber-driftsläge Full-duplex
Industristandarder 8GFC
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)

Certifikat