StarTech.com

8 Gb kortvågig fiberkanal-SFP+ i B-serien - HP AJ716B-kompatibel - MM LC - 300 m

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva 8 Gigabit Ethernet kortvågiga fiberkanal-anslutningar över fiber i multiläge med denna SFP+-modul

Produkt ID: AJ716BST

  • Ger tillförlitliga kortvågiga anslutningar för 8G fiberkanal-kompatibla (2GFC, 4GFC, 8GFC) nätverk
  • 100 % HP-kompatibel, motsvarande HP AJ716B SFP+
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
71,99 € EUR exkl. moms
89,99 € EUR inkl. moms

Överblick

Denna HP®-kompatibla 8 Gigabit kortvågiga fiberkanal-SFP+ är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar vill ha mest: tillförlitlig prestanda. Dessa fiber-sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera maximal prestanda och kan installeras till HP-nätverksenheter som stöder HP AJ716B FC SFP+-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 8Gb kortvågiga FC SFP+ i B-serien ger kortvågig fiberkanal-genomströmning (2GFC, 4GFC and 8GFC) på upp till 300 m över fiber i multiläge med en våglängd på 850 nm med hjälp av en LC-kontakt. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna 8G FC SFP+ är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med HP och andra stora märken

8 Gigabit SFP+:n i multiläge är tillverkad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % HP-kompatibel, motsvarande den optiska HP AJ716B SFP+-sändtagaren. StarTech.coms FC SFP+-sändtagarmodul är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med HP eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP+-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska FC SFP+-sändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och kostnadseffektiv lösning som är kompatibel med ett brett utbud av 8 Gigabit fiberkanal-nätverksenheter.

Du kan räkna med AJ716BST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Replacing defective or damaged SFP+ modules in HP switches and routers

Expand your network to remote segments

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Prestanda
DDM Ja
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 8 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 8 Gbps
Medeltid mellan fel (MTBF) 1,967,709 hours
Våglängd 850nm
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning i 8G-fiberkanal (8GFC) - kortvågig nätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1.2 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 50 g [1.8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare
Fiber-driftsläge Full-duplex
Industristandarder 8GFC
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)

Certifikat