Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Produkt ID: SFPGLCSXMMST

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

Funktioner
  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-SX-kompatibla nätverk

  • 100 % Cisco-kompatibel SFP, motsvarande Cisco GLC-SX-MM

  • Dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

Flera funktioner . . .
  • Stöder avstånd på upp till 550 m

  • Uppfyller standarderna för SFP Multi-Source Agreements standards (MSA)

  • Kompatibel med Cisco-utrustning

  • LC fiberkontakt

  • Hot-plug-bar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
70,99 € EUR exkl. moms
88,74 € inkl. moms

ID: SFPGLCSXMMST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Den Cisco®-kompatibla SFP-sändtagarmodulen SFPGLCSXMMST med Gigabit fiber och MM LC - 550 m är byggd i enlighet med MSA-standarder (Multi-Sourcing Agreement) och är ett kostnadseffektivt sätt att lägga till, ersätta eller uppgradera en LC-port i multiläge på din nätverksutrustning med Gigabit fiber eller fibermediaomvandlare.

Denna LC mini-GBIC-modul stöder dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps och kan installeras i en fibernätverksenhet med en MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port. Denna skalbara och praktiska fibersändtagare har hotplug så att du kan installera modulen utan att avbryta nätverkstrafik eller starta om enheten.

Denna 850 nm SFP-modul i multiläge är kompatibel med Cisco GLC-SX-MM-sändtagaren. Även ett perfekt tillbehör till StarTech.coms PCI Express-nätverkskort med öppen SFP (PEX1000SFP2) eller Gigabit POE-mediaomvandlare med öppen SFP (ET1110PSE).

Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Ersätter defekt eller skadad SFP/mini-GBIC i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Modulen är utrustad med ett LC-gränssnitt i enkelläge av industristandard och kan förlänga dina nätverksanslutningar med upp till 550 m
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersättning av defekt eller skadad SFP i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
WDM Nej
Prestanda
DDM Nej
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 381 761 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 85°F)
Luftfuktighet 30~70 % RH
Utseende
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 10 mm [0.4 in]
Produktlängd 60 mm [2.4 in]
Produktvikt 16 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 1,25 Gbps LC SFP i multiläge
Certifikat
Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m
SFPSXMM

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

Cisco GLC-FE-100FX Compatible 100 Mbps Fiber SFP Transceiver Module MM LC w/ DDM - 2 km (Mini-GBIC)
SFPF1302C

Cisco GLC-FE-100FX Compatible 100 Mbps Fiber SFP Transceiver Module MM LC w/ DDM - 2 km (Mini-GBIC)

Add, replace or upgrade SFP modules on 100 Mbps fiber equipment

69,99 € exkl. moms
87,49 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (5)

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
50FIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
50FIBLCLC2

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m
50FIBLCLC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m
50FIBLCLC5

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

18,99 € exkl. moms
23,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
50FIBLCLC10

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

22,99 € exkl. moms
28,74 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.