StarTech.com

Cisco SFP-GE-S-kompatibel SFP-fibermodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | LC | 550 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFPGESST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco SFP-GE-S garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
74,99 € EUR exkl. moms
93,74 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco®
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 381 761 timmar
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 85°F)
Luftfuktighet 30~70 % RH
Utseende
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 1 cm [0.4 in]
Produktlängd 60 mm [2.4 in]
Produktvikt 17 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Package Height 32 mm [1.3 in]
Package Length 92 mm [3.6 in]
Package Width 11.9 cm [4.7 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 1,25 Gbps LC SFP i multiläge

Certifikat

Relaterade produkter

MSA Compliant SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX
SFPSXMM
MSA Compliant SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX

1000 Mbps (1 Gbps) | Multi Mode Fiber | LC | 550 m (1804 ft) | TAA | Lifetime Warranty

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms
SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C
Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LH

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 20 km | Livstidsgaranti

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms
Cisco GLC-FE-100FX-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-FX
SFPF1302C
Cisco GLC-FE-100FX-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 100BASE-FX

100 Mbit/s | Fiber i multiläge | LC | 2 km | Livstidsgaranti

69,99 € exkl. moms
87,49 € inkl. moms

Tillbehör