Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Produkt ID: SFPG1320C

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

Funktioner
  • Dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

  • Stöder avstånd på upp till 20 km

  • Uppfyller standarderna för SFP Multi-Source Agreements standards (MSA)

Flera funktioner . . .
  • Kompatibel med Cisco-utrustning

  • LC fiberkontakt

  • Hot-plug-bar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
126,99 € EUR exkl. moms
158,74 € inkl. moms

ID: SFPG1320C

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Den SFPG1320C Cisco®-kompatibla SFP-mottagarmodulen med Gigabit fiber och SM LC - 20 km är byggd i enlighet med MSA-standarder (Multi-Sourcing Agreement) och är ett kostnadseffektivt sätt att lägga till, ersätta eller uppgradera en LC-port i enkelläge på din nätverksutrustning med Gigabit fiber eller fibermediaomvandlare.

Denna LC SFP/mini-GBIC-modul stöder dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps samt DDM (Digital Diagnostics Monitoring) och kan installeras i en fibernätverksenhet med en MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port. Denna skalbara och praktiska fibersändtagare har hotplug så att du kan installera modulen utan att avbryta nätverkstrafik eller starta om enheten.

Denna 1310 nm SFP-modul i enkelläge är kompatibel med Cisco-utrustning.

Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Ersätter defekt eller skadad SFP/mini-GBIC i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Modulen är utrustad med ett LC-gränssnitt i enkelläge av industristandard och kan förlänga dina nätverksanslutningar med upp till 20 km
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersättning av defekt eller skadad SFP i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LH
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 20 km (12.4 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 2 722 277 timmar
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 30~70 % RH
Utseende
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 10 mm [0.4 in]
Produktlängd 60 mm [2.4 in]
Produktvikt 17 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 1,25 Gbps LC SFP i enkelläge
Certifikat
Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m
SFPSXMM

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms

Cisco GLC-FE-100FX Compatible 100 Mbps Fiber SFP Transceiver Module MM LC w/ DDM - 2 km (Mini-GBIC)
SFPF1302C

Cisco GLC-FE-100FX Compatible 100 Mbps Fiber SFP Transceiver Module MM LC w/ DDM - 2 km (Mini-GBIC)

Add, replace or upgrade SFP modules on 100 Mbps fiber equipment

69,99 € exkl. moms
87,49 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (4)

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

30,99 € exkl. moms
38,74 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

36,99 € exkl. moms
46,24 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

33,99 € exkl. moms
42,49 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.