StarTech.com

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - Cisco GLC-T-kompatibel

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

Produkt ID: GLCTST

  • Ger tillförlitliga RJ45 Ethernet-anslutningar för 1000Base-T-nätverk
  • 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande GLC-T
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • RJ45-koppargränssnitt
  • Maximalt avstånd på upp till 100 m
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1000 Mbps
  • Stöder auto-negotiation
  • Hotplugbar
97,99 € EUR exkl. moms
122,49 € EUR inkl. moms

Överblick

Denna StarTech.com Gigabit SFP i koppar är designad att ge tillförlitliga nätverksanslutningar. Denna SFP-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Cisco®-switchar och -routrar som stöder GLC-T SFP-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera en Ethernet-port i koppar på din 1000 Base-T-nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggda för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna Gigabit RJ45 SFP är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och producerar ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediakonverterare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibelt med Cisco och andra stora märken

Denna Gigabit RJ45 SFP i koppar är designad efter de högsta kvalitetsstandarderna och är 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco GLC-T SFP-sändtagare. StarTech.coms sändtagare är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska SFP är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och praktisk lösning som är kompatibel med många Gigabit Ethernet-nätverksenheter med en eller flera portar.

SFP-enheten är idealisk för switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP-enheten stöder auto-negotiation, ett maximalt avstånd på upp till 100 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1000 Mbps.

Du kan räkna med GLCTST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Fungerar med Mini-GBIC-fiber (MM eller SM) och kopparportar (RJ45) (nätverkskort, fibermediakonverterare)

Använd i serverrum och datacenter för att överbrygga väldigt stora avstånd utan oro för elektromagnetiska störningar och för att ge en sammankoppling med hög bandbredd och få fördröjningar mellan stamnätverksenheter (som till exempel switchar och routrar)

Ger portflexibilitet för att matcha dina laddningsbehov över tid, från koppar till fiber

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3ab 1000BASE-T
Prestanda
Auto MDIX Ja
DDM Nej
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 100 m (328 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 4 655 371 timmar
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. För användning med 1 Gigabit-nätverksutrustning och mediakonverterare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 30~75 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 12 mm [0.5 in]
Produkthöjd 14 mm [0.6 in]
Produktlängd 68 mm [2.7 in]
Produktvikt 25 g [0.9 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m
SFPSXMM
Gigabit 850nm Multi Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 550m

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms
Cisco SFP-GE-T-kompatibel Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - Mini-GBIC
SFPC1110
Cisco SFP-GE-T-kompatibel Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - Mini-GBIC

Lägg till stöd för Ethernet-anslutningar med 1000 Mbps och koppar RJ45 till nätverksutrustning med extra SFP-platser

97,99 € exkl. moms
122,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP
Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.