StarTech.com

Cisco GLC-EX-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-EX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 40 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: GLCEXSMDST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco GLC-EX-SMD garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
256,99 € EUR exkl. moms
321,24 € EUR inkl. moms

Överblick

GLCEXSMDST är en Cisco GLC-EX-SMD-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Cisco®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel för 1000BASE-EX-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 40 km. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1310 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 40 km 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 3 013 496 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i Cisco-switchar och -routrar 

Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-EX
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 40 km (24.8 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 013 496 timmar
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.7 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.5 mm [0.5 in]
Produktlängd 56.6 mm [2.2 in]
Produktvikt 19 g [0.7 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 46 g [1.6 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat

Tillbehör