Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit fiber 1000Base-SX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-RGD-kompatibel - MM LC - 550 m

Produkt ID: GLCSXMMRGDST

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna SFP-modul

Funktioner
  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-SX-kompatibla nätverk

  • 100 % Cisco-kompatibel SFP, motsvarande Cisco GLC-SX-MM-RGD

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)

  • 850 nm optisk våglängd

  • Stöder multiläge (maximalt avstånd 550 m)

  • LC fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
100,99 € EUR exkl. moms
126,24 € inkl. moms

ID: GLCSXMMRGDST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna StarTech.com Gigabit fiber-SFP är designad att ge tillförlitliga nätverksanslutningar. Denna fiber-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera maximal prestanda och kan installeras till Cisco®-switchar och -routrar som stöder GLC-SX-MM-RGD-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 1000Base-SX SFP ger Gigabit-anslutning över fiberkabel i multiläge med en räckvidd på upp till 550 m. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna SFP-sändtagare i multiläge är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med Cisco och andra stora märken

MM Gigabit SFP-enheten är designad efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % Cisco-kompatibel, motsvarande Cisco GLC-SX-MM-RGD-sändtagare. StarTech.coms SFP-sändtagare är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med Cisco eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fibersändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och praktisk lösning som är kompatibel med många Gigabit-nätverksenheter.

SFP-enheten är idealisk för switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP stöder fiberkabel i multiläge med ett maximalt avstånd på 550 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps. Denna GbE fiber-SFP stöder även Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM).

Du kan räkna med GLCSXMMRGDST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller Cisco-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3,381,761 hours
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.7 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.5 mm [0.5 in]
Produktlängd 56.6 mm [2.2 in]
Produktvikt 14 g [0.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0 kg [0.1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare
Certifikat
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m
GLCLHSMDST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m

Lägg till tillförlitliga, kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

108,99 € exkl. moms
136,24 € inkl. moms

Gigabit fiber 1000Base-ZX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-ZX-SM-RGD-kompatibel - SM LC - 70 km
GLCZXSMRGDST

Gigabit fiber 1000Base-ZX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-ZX-SM-RGD-kompatibel - SM LC - 70 km

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

Gigabit fiber 1000Base-SX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MMD-kompatibel - MM LC - 550 m
GLCSXMMDST

Gigabit fiber 1000Base-SX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MMD-kompatibel - MM LC - 550 m

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna SFP-modul

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms

Gigabit fiber 1000Base-EX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-EX-SMD-kompatibel - SM LC - 40 km
GLCEXSMDST

Gigabit fiber 1000Base-EX SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-EX-SMD-kompatibel - SM LC - 40 km

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

256,99 € exkl. moms
321,24 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m - 10-pack
GLCLHSMD10ST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel - SM/MM LC - 10 km/550 m - 10-pack

Maximera kostnadsbesparingar och nätverksprestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

797,99 € exkl. moms
997,49 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)
SFPGLCLHSMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)
SFPGLCSXMMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550 m - 10-pack
GLCSXMM10PST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550 m - 10-pack

Maximera kostnadsbesparingar och prestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

652,99 € exkl. moms
816,24 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10-pack
GLCLHSM10PST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10-pack

Maximera kostnadsbesparingar och prestanda med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

725,99 € exkl. moms
907,49 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (5)

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
50FIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
50FIBLCLC2

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m
50FIBLCLC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m
50FIBLCLC5

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

18,99 € exkl. moms
23,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
50FIBLCLC10

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

22,99 € exkl. moms
28,74 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (3)

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.