Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m

Produkt ID: J4858CST

Få tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

Funktioner
  • Ger tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar för 1000Base-SX-kompatibla nätverk

  • 100 % HP-kompatibel, motsvarande J4858C

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Även tillgänglig i 10-pack (J4858C10PKST) för maximala kostnadsbesparingar

  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Stöder Digital Diagnostics Monitoring (DDM)

  • 850 nm optisk våglängd

  • Multiläge med maximalt avstånd på upp till 550 m och LC-fiberkontakt

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
77,99 € EUR exkl. moms
97,49 € inkl. moms

ID: J4858CST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna HP®-kompatibla Gigabit fiber-SFP är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar behöver mest: tillförlitlighet. Dessa fiber-sändtagarmoduler av hög kvalitet är byggda efter exakta specifikationer och fullt testade för att garantera maximal prestanda och kan installeras till HP-nätverksenheter som stöder J4858C-sändtagarmodulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna 1000Base-SX SFP ger Gigabit-anslutning över fiberkabel i multiläge med en räckvidd på upp till 550 m. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti. För storskaliga krav och maximala kostnadsbesparingar är denna GbE fiber SFP även tillgänglig i ett 10-pack: J4858C10PKST.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna optiska Gigabit SFP-sändtagaren är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibel med HP och andra stora märken

Gigabit SFP-enheten i multiläge är tillverkade efter högsta kvalitetsstandarder och är 100 % HP-kompatibla, motsvarande HP J4858C mini-GBIC. StarTech.coms SFP-sändtagare är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med HP eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fibersändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och praktisk lösning som är kompatibel med många Gigabit-nätverksenheter.

SFP-enheten är idealisk för HP-switchar, routrar och annan nätverksutrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP stöder fiberkabel i multiläge med ett maximalt avstånd på 550 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1,25 Gbps. Denna GbE fiber-SFP stöder även Digital Diagnostics Monitoring (DDM).

Du kan räkna med J4858CST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP-enheter i MSA- eller HP-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3,381,761 hours
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 30~75 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 14 mm [0.6 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 57 mm [2.2 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 95 g [3.4 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare
Certifikat
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack
J4858C10PKST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack

Få tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar till maximala kostnadsbesparingar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

694,99 € exkl. moms
868,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m
J4859CST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack
J4859C10PKST

Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack

Räkna med maximala kostnadsbesparingar och tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

942,99 € exkl. moms
1 178,74 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
JD092BST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

404,99 € exkl. moms
506,24 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
J9150AST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

433,99 € exkl. moms
542,49 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
455883B21ST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Få tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i multiläge

429,99 € exkl. moms
537,49 € inkl. moms

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km
J9151AST

10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km

Garantera tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i enkelläge

674,99 € exkl. moms
843,74 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel
J8177CST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

119,99 € exkl. moms
149,99 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack
J8177C10PKST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack

Garantera tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar och maximala kostnadsbesparingar med detta paket med RJ45 Mini-GBIC-moduler

852,99 € exkl. moms
1 066,24 € inkl. moms

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel
453154B21ST

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

158,99 € exkl. moms
198,74 € inkl. moms

Kortadaptrar för nätverk (1)

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

Ethernet-switchar (3)

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

243,99 € exkl. moms
304,99 € inkl. moms

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

626,99 € exkl. moms
783,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernetswitch med 8 portar en två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg till upp till 10 GbE-enheter i ditt nätverk med hjälp av 8 anslutningar av typ RJ45 och 2 fiberoptikanslutningar och intelligent stöd för Layer 2

482,99 € exkl. moms
603,74 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (5)

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
50FIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
50FIBLCLC2

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

14,99 € exkl. moms
18,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m
50FIBLCLC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m
50FIBLCLC5

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

18,99 € exkl. moms
23,74 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
50FIBLCLC10

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

22,99 € exkl. moms
28,74 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (3)

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.