StarTech.com

USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - 1000Base-SX SC

Anslut till ett gigabit fiberoptiskt nätverk via din bärbara USB-A-port

Produkt ID: US1GA30SXSC

  • Ger fibernätverksanslutning för bärbara datorer eller surfplattor
  • Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage.
  • Lägg till en 1000 Mbps 1000BaseSX SC Ethernet-anslutning via ett USB 3.0 Type-A-gränssnitt
Visa mer
  • Bärbar design utan behov av en extern strömadapter (bussdriven)
  • 1000Base-SX 1X9 SC optisk sändtagare
  • 550 meters täckningsområde över multimodefiber
  • Certifierade drivrutiner för Windows, MacOS och Linux
  • Plug-and-play-installation
  • Wake-On-LAN-stöd
435,99 € EUR exkl. moms
544,99 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp USB 3.0
Chipset-ID Realtek - RTL8153-VB-CG
Microsemi - VSC8211XVW
Gränssnitt Fiber Ethernet
Industristandarder IEEE802.3z 1000BASE-SX
IEEE 802.1q VLAN taggning
Portar 1
Prestanda
DDM Nej
Fibertyp Multiläge
Jumbo Frame Support 9K max.
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Maximalt avstånd 550 m / 1804 ft
Promiscuous Mode Ja
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Kontakttyp(er) 1 - 9 pin USB 3.0 A Hona
1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016, 2019
macOS 10.9 - 10.14
Linux®-kärna 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Länk/aktivitet
Ström
Power Source Strömförsörjd via USB
Miljö
Drifttemperatur 0°C ~ 60°C (32° ~ 140°F)
Förvaringstemperatur -10° ~ 70°C (14° ~ 158°F)
Luftfuktighet 5% ~ 90% RH
Utseende
Färg Svart
Kabellängd 195 mm [7.7 in]
Produktbredd 14 cm [5.5 in]
Produkthöjd 2 cm [0.8 in]
Produktlängd 17 cm [6.7 in]
Produktvikt 110 g [3.9 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 54 g [1.9 oz]
Package Height 30 mm [1.2 in]
Package Length 14.2 cm [5.6 in]
Package Width 17 cm [6.7 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Nätverksadapter
1 - snabbstartsguide

Kompatibilitet

Se alla kompatibla operativsystem
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016, 2019
macOS 10.9 - 10.14
Linux®-kärna 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna

Certifikat

Relaterade produkter

USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - 100BaseFX SC
US100A20FXSC
USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - 100BaseFX SC

Anslut till ett 100 Mbps fiberoptiskt nätverk via din bärbara USB-A-port

254,99 € exkl. moms
318,74 € inkl. moms
USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US100A20SFP
USB 2.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett 100 Mbps Ethernet-nätverk via din bärbara USB-A-port med hjälp av 100 Mbps SFP som du själv väljer

202,99 € exkl. moms
253,74 € inkl. moms
USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US1GA30SFP
USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett gigabit-Ethernet-nätverk via din bärbara USB-A-port med hjälp av gigabit-SFP som du själv väljer

358,99 € exkl. moms
448,74 € inkl. moms
USB-C till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP
US1GC30SFP
USB-C till fiberoptik-omvandlare - Öppen SFP

Anslut till ett gigabit-Ethernet-nätverk via din bärbara USB-C-port med hjälp av gigabit-SFP som du själv väljer

368,99 € exkl. moms
461,24 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m
MCM1110MMLC
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

154,99 € exkl. moms
193,74 € inkl. moms
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps
ET91000SC2
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

203,99 € exkl. moms
254,99 € inkl. moms

Tillbehör