Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Produkt ID: A50FBLCLC3

Deliver fast, reliable, data transfers, safely over high end networking equipment

Funktioner
  • 2x LC MM male connectors

  • Laser-optimized multimode fiber (LOMMF)

  • OM3 (50/125) 2000MHz multimode fiber

Flera funktioner . . .
  • Compatible with 850nm VCSEL source

  • Attenuation loss meets or exceeds industry standards

  • Molded connectors

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
21,99 € EUR exkl. moms
27,49 € inkl. moms

ID: A50FBLCLC3

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

The A50FBLCLC3 3m 850nm Laser-Optimized Multimode Fiber (LOMMF) Aqua Cord features 50/125 micron fiber for high-speed, high bandwidth data transmissions over 10 Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks - the perfect solution for fiber cable runs between multiple backbone switches, hubs and routers as well as higher end networking equipment.

This LC-LC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire – an ideal solution for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.

Each Duplex 50/125 (OM3) Multimode Fiber Patch Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability, and is backed by our lifetime warranty.

Fördelarna med StarTech.com
  • Suitable for installations under restrictive building codes, with LSZH rating
  • Guaranteed reliability
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Use in 10 Gigabit High Speed Network Environments
  • Ideal solution for data applications requiring high speed data transmission
  • Broadband systems
  • Telecommunication/Data communication
  • Fiber Connections in Patch Panels, Hubs, Switches, Routers
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Prestanda
Fiberklassificering OM3
Fibertyp Multiläge
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Miljö
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Utseende
Färg Aqua
Kabellängd 3 m [9.8 ft]
Produktlängd 3 m [9.8 ft]
Produktvikt 46 g [1.6 oz]
Förpackning
Förpackningsantal 1
Fraktvikt (förpackning) 55 g [1.9 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 3m 10Gb Aqua Multimode 50/125 Duplex LSZH Fiber Patch Cable LC - LC
Certifikat
Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
A50FBLCLC1

Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

16,99 € exkl. moms
21,24 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m
A50FBLCLC2

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Deliver fast, reliable, data transfers, safely, over high end networking equipment

15,99 € exkl. moms
19,99 € inkl. moms

5 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC
A50FBLCLC5

5 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

23,99 € exkl. moms
29,99 € inkl. moms

10 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC
A50FBLCLC10

10 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

31,99 € exkl. moms
39,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.