Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

2 m 10 GB Aqua 50/125 Duplex LSZH multiläge fiberpatchkabel LC - SC

Produkt ID: A50FBLCSC2

Levererar snabb, pålitlig dataöverföring över nätverksutrustning av hög kvalitet

Funktioner
  • En mer hållbar kabeldesign

  • En kostnadseffektiv lösning som har stöd för längre avstånd

  • Försämrad dämpning motsvarar eller överstiger industristandard

  • Framtagen för att användas i 10 GB Ethernet-applikationer

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

KOPSE PROSE
INGSE
tillgänglig i
12,99 € EUR exkl. moms
16,24 € inkl. moms

ID: A50FBLCSC2

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

A50FBLCSC2 2 meter 10 Gigabit, Aqua 50/125 Duplex LSZH multiläge fiberpatchkabel med LC-hankontakt i ena änden och en SC-hankontakt i den andra. Dessa består 50/125 micron OM3 aquafiber som ger pålitlig höghastighetsdataöverföring vilket gör den perfekt för flera fiberkablar i följd mellan flera hopkopplade switchar, hubbar och routrar så väl som för nätverksutrustning av hög kvalitet.

Denna fiberpatchkabel passar i flera olika miljöer. A50FBLCSC2 har ett flamhämmande LSZH-kabelhölje (Low-Smoke, Zero-Halogen). Vilket ger hög säkerhet eftersom kabelhöljet säkerställer att så lite rök, gifter och korrosion som möjligt utvecklas i händelse av brand. Detta gör den till det bästa valet i många miljöer, inklusive inom industrin, på kontor, skolor, så väl som i bostäder där man måste ta hänsyn till byggnadsnormer.

Fördelarna med StarTech.com
  • Kostnadseffektiv, hög bandbredd som är optimerad för gigabit- och 10 Gb-nätverk
  • Fiberoptisk kabel ger högre kvalitet på signaler över större avstånd
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring
  • Bredbandssystem
  • Telekommunikation/datakommunikation
  • Använd i höghastighetsnätverk på 10 Gigabit
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Prestanda
Fiberklassificering OM3
Fibertyp Multiläge
Kabelklassificering Fiber – 10 Gbit/s
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk SC duplex Hane
Miljö
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Utseende
Diameter 3mm
Färg Aqua
Kabellängd 2 m [6.6 ft]
Produktlängd 2 m [6.6 ft]
Produktvikt 28 g [1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0 kg [0.1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 2 m 10 GB Aqua 50/125 Duplex LSZH multiläge fiberpatchkabel LC - SC
Certifikat

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.