StarTech.com

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - LC/SC - 2 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Produkt ID: FIBLCSC2

  • Försämrad dämpning motsvarar eller överstiger industristandard
  • LSZH-kabelhölje (Low-Smoke, Zero-Halogen)
  • Immun mot elektriska störningar
13,99 € EUR exkl. moms
17,49 € EUR inkl. moms

Överblick

FIBLCSC2 2-meter 62,5/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabeln har en LC-hankontakt och en SC-hankontakt i båda ändarna som ger den nödvändiga anslutningen mellan nätverksarbetande fiberenheter för hög hastighet och nätverk med långa avstånd.

Denna LC-SC-patchkabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme vid brand. Idealisk för industrier, kontor och skolor samt bostäder där man måste ha byggnormer i åtanke.

För att säkerställa optimal prestanda, testas vår multiläges duplex-fiberkabel individuellt vilket certifierar att den är inom accepterade gränser för optisk inkopplingsförlust för garanterad kompatibilitet och 100 % tillförlitlighet.

Vår multiläges LC-SC-fiberpatchkabel är pålitlig, hållbar och presterar på toppnivå samt täcks av vår livstidsgaranti.

Fördelarna med StarTech.com

  • Halogenfri kabel för installationer med begränsande byggnormer
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti

Användning

Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring

Bredbandssystem

Telekommunikation/datakommunikation

Används för långdistansnätverk med nödvändig data

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 62.5/125
Prestanda
Fiberklassificering OM1
Fibertyp Multiläge
Kabelklassificering 1Gbps / 10Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10Gbps
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk SC duplex Hane
Miljö
Drifttemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Luftfuktighet 0~90% RH
Utseende
Färg Orange
Kabellängd 2 m [6.6 ft]
Produktlängd 2 m [6.6 ft]
Produktvikt 39 g [1.4 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 48 g [1.7 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 2 m 62,5/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabel LC - SC

Certifikat