StarTech.com

2 m 50/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabel LC - ST

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Produkt ID: 50FIBLCST2

  • 1x LC MM hankontakt
  • 1x ST MM hankontakt
  • OM2 (50/125) 500 MHz fiber i multiläge
  • LSZH-kabelhölje (Low-Smoke, Zero-Halogen)
Visa mer
  • Försämrad dämpning motsvarar eller överstiger industristandard
  • Gjutna kontakter
13,99 € EUR exkl. moms
17,49 € EUR inkl. moms

Överblick

Den 50FIBLCST2 2 m halogenfria LC-till-ST-fiberkabeln har 50/125 µm fiber för snabba dataöverföringar över Gigabit Ethernet och fiberkanalsnätverk, med stöd för duplex multiläge.

Denna LC-ST-patchkabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme vid brand. Idealisk för industrier, kontor och skolor samt bostäder där man måste ha byggnormer i åtanke.

Varje fiberpatchkabel med duplex 50/125 (OM2) och multiläge är individuellt testad och certifierad att vara inom gränserna för acceptabel dämpning för garanterad kompatibilitet och 100 % pålitlighet och täcks av vår livstidsgaranti.

Fördelarna med StarTech.com

  • Halogenfri kabel för installationer med begränsande byggnormer
  • Snabba överföringar med hög bandbredd över Gigabit Ethernet/fiberkanalsnätverk
  • Motståndskraftig mot drag, uttänjningar och stötar vid kabelinstallationer och underhåll

Användning

Använd med Gigabit Ethernet och fiberkanaler

Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring

Bredbandssystem

Telekommunikation/datakommunikation

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Prestanda
Fiberklassificering OM2
Fibertyp Multiläge
Kabelklassificering 1Gbps / 10Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10Gbps
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk ST duplex Hane
Utseende
Färg Orange
Kabellängd 2 m [6.6 ft]
Produktlängd 2 m [6.6 ft]
Produktvikt 0 kg [0.1 lb]
Förpackning
Förpackningsantal 1
Fraktvikt (förpackning) 0 kg [0.1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 2 m 50/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabel LC - ST

Certifikat

Relaterade produkter

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 1 m
50FIBLCST1
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

13,99 € exkl. moms
17,49 € inkl. moms
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 5 m
50FIBLCST5
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 5 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

17,99 € exkl. moms
22,49 € inkl. moms
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 10 m
50FIBLCST10
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/ST - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

22,99 € exkl. moms
28,74 € inkl. moms