Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 4 m

Produkt ID: SMFIBLCSC4

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Funktioner
  • 1x LC SM male connector

  • 1x SC SM male connector

  • OS1 (9/125)

  • LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket

Flera funktioner . . .
  • Attenuation loss meets or exceeds industry standards

  • Molded connectors

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
30,99 € EUR exkl. moms
38,74 € inkl. moms

ID: SMFIBLCSC4

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

The SMFIBLCSC4 4m LC to SC Single-Mode Duplex Fiber Cable features 9/125 micron fiber for high-speed, high bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks, with support for duplex single-mode applications.

This LC-SC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire – an ideal solution for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.

Each Duplex 9/125 (OS1) Single-Mode Fiber Patch Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability, and is backed by our lifetime warranty.

Fördelarna med StarTech.com
  • Suitable for installations under restrictive building codes, with LSZH rating
  • Guaranteed reliability
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Use in Gigabit Ethernet and Fiber Channel applications
  • Ideal solution for data applications requiring high speed data transmission
  • Broadband systems
  • Telecommunication/Data communication
  • Fiber Connections in Patch Panels, Hubs, Switches, Routers
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 9/125
Prestanda
Fiberklassificering OS1
Fibertyp Enkelläge
Kontakt(er)
Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex Hane
Connector B 1 - Fiberoptisk SC duplex Hane
Utseende
Färg Gul
Kabellängd 4 m [13.1 ft]
Produktlängd 4 m [13.1 ft]
Produktvikt 62 g [2.2 oz]
Förpackning
Förpackningsantal 1
Fraktvikt (förpackning) 71 g [2.5 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 4m Single Mode Duplex Fiber Patch Cable LC-SC
Certifikat
Fiberoptisk kabel - enkelläge duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 1 m
SMFIBLCSC1

Fiberoptisk kabel - enkelläge duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 1 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 7 m
SMFIBLCSC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

32,99 € exkl. moms
41,24 € inkl. moms

Fiberoptisk kabel - enkelläge duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 10 m
SMFIBLCSC10

Fiberoptisk kabel - enkelläge duplex 9/125 - LSZH - LC/SC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

34,99 € exkl. moms
43,74 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.