Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Produkt ID: PEX10000SFPI

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

Funktioner
  • Lägg till en 10GbE SFP+-port till din server eller arbetsstation för snabb anslutning med hög bandbredd, kompatibel med SR- eller LR-sändtagare

  • Kompatibelt med fiber i multiläge eller enkelläge

  • Intel 82599-chipset med Intel Virtualization Technology för anslutning

Flera funktioner . . .
  • PXE stöd för nätverksstart

  • Kompatibelt med IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast) samt IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)

  • Kompatibelt med PCI Express Rev 2.0-specifikationen med PCIe x8-port (eller högre)

  • Stöd för upp till 15K jumboram

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
347,99 € EUR exkl. moms
434,99 € inkl. moms

ID: PEX10000SFPI

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Detta fibernätverkskort ger tillförlitlig och högpresterande nätverksanslutning genom att lägga till en öppen SFP+-port till din server eller kraftfulla arbetsstation. Det är ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att uppgradera din server eller arbetsstation till ett 10 Gigabit fibernätverk med hjälp av valfri SFP+-modul och ger dig flexibiliteten att använda fiber i antingen multiläge eller enkelläge.

Öka din nätverkshastighet

Flera faktorer påverkar behovet av högre bandbredd i din nätverksinfrastruktur. Ett ökat antal nätverksanvändare och dataintensiva applikationer, som till exempel multimediaströmning och stora filöverföringar bidrar alla till behovet av större bandbredd i din nätverksinfrastruktur. Med detta fibernätverkskort kan du dra nytta av den ökade hastigheten och stabiliteten av ett 10 Gigabit-nätverk med dataöverföringar på upp till 10 Gbps.

Lägg till skalbara nätverksanslutningar till din server eller arbetsstation

Fibernätverkskortet är kompatibelt med de flesta 10GbE SFP+-sändtagare. Det ger dig flexibla och skalbara konfigurationsalternativ för anslutning av din dator direkt till ett fibernätverk vid större avstånd.

Kortet har en öppen SFP+-port med stöd för en utbytbar 10GBase SFP+-modul. Detta ger dig möjlighet att använda fibersändtagarmodulen som bäst passar dina nätverksbehov baserat på avstånd och kontakttyp. StarTech.com har olika SFP+-sändtagarmoduler inklusive SFP10GLRST SFP+ i enkelläge, SFP10GLRMST SFP+ i multiläge och SFP10GSRST LC i multiläge med DDM

Dessutom är StarTech.coms SFP+-kablar tillförlitliga alternativ för att ansluta telekom- och datakommunikationsutrustning, som till exempel routrar och switchar.

Förbättra dina nätverksfunktioner

10 Gigabit-nätverkskortet har Intel® 82599-chipset, för att ge den kraft, prestanda och ökade kapacitet som du behöver för tillförlitliga nätverksanslutningar till din server eller dator. Intel-chipet har många avancerade egenskaper inklusive Intel® Virtualization Technology för anslutning, PXE-stöd för nätverksstart och stöd för upp till 15K jumboram.

PEX10000SFPI täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only

Användning
  • Lägg till 10Gbps-nätverksanslutningar till fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer
  • Överför full 10 Gigabit nätverkshastighet till en fjärrterminal över längre avstånd än med kopparkabel
  • Stödjer säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
  • Uppgradera din inbyggda nätverksadapter till 10 Gigabit SFP+ för snabbare kommunikation
  • Skapa en video/audio-redigeringskonsol med 10 Gbps-åtkomst till nätverkslagring
  • Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Intel - 82599
Gränssnitt Fiber (10 Gigabit Ethernet)
Industristandarder IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR endast), IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
PCI Express Rev 2.0, med PCIe x8-ingång (eller högre).
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 1
Prestanda
Jumbo Frame Support 15K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Promiscuous Mode Ja
Stöd för full-duplex Ja
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Kontakt(er)
Interna portar 1 - SFP+-plats Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x8 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Linux 2.6.24 to 4.11.x LTS Versions only
Miljö
Drifttemperatur 5°C to 50°C (41°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Luftfuktighet 20% ~ 80% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 120 mm [4.7 in]
Produktlängd 135 mm [5.3 in]
Produktvikt 102 g [3.6 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 178 g [6.3 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 10G öppen SFP+-fibernätverkskort
1 - Fäste i lågprofil
1 - snabbstartsguide
Certifikat
2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

462,99 € exkl. moms
578,74 € inkl. moms

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

SFP-moduler (1)

Cisco-kompatibel 10GBase-SR SFP+ fibersändtagarmodul 850 nm MM LC med DDM - 300 m
SFP10GSRST

Cisco-kompatibel 10GBase-SR SFP+ fibersändtagarmodul 850 nm MM LC med DDM - 300 m

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP+-moduler på 10G-fiberutrustning

435,99 € exkl. moms
544,99 € inkl. moms

SFP-kablar (4)

3 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM3M

3 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU3M ersättningskabel av hög kvalitet

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms

2 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM2M

2 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU2M ersättningskabel av hög kvalitet

67,99 € exkl. moms
84,99 € inkl. moms

1m Cisco Compatible SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) Passive Twinax Direct Attach Cable
SFPCMM1M

1m Cisco Compatible SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) Passive Twinax Direct Attach Cable

Connect 10GbE SFP+ network devices with this high-quality replacement SFP-H10GB-CU1M cable

57,99 € exkl. moms
72,49 € inkl. moms

5 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel
SFPCMM5M

5 m Cisco-kompatibel SFP+ 10-Gigabit Ethernet (10GbE) direct attach passiv twinaxkabel

Anslut 10GbE SFP+-nätverksenheter med denna SFP-H10GB-CU5M ersättningskabel av hög kvalitet

115,99 € exkl. moms
144,99 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.