Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

PCI Express (PCIe) Gigabit Ethernet-nätverkskortadapter för fiber med SC i multiläge - 550 m

Produkt ID: PEX1000MMSC2

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt Gigabit-nätverk med SC i multiläge

Funktioner
  • Maximal fiberavstånd på 550 m

  • Stöder auto-negotiation i full/halv duplex

  • Installationsfäste i lågprofil/halvhöjd medföljer

Flera funktioner . . .
  • Kompatibel med IEEE802.3z 1000Base-SX, IEEE 802.1Q VLAN-taggning, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding, IEEE 802.3x flödesreglering i full duplex,

  • Stöder RFC 1157 SNMP v1 för fjärrhantering

  • Stöd för jumboram

  • Stöder PCI Message Signaled Interrupt (MSI)

  • Preboot Execution Environment (PXE) 2.1

  • Stödjer väckning över LAN, fjärruppväckning

  • Gränssnitt för avancerad konfiguration för strömhantering (ACPI) 2.0

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
226,99 € EUR exkl. moms
283,74 € inkl. moms

ID: PEX1000MMSC2

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

PEX1000MMSC2 PCIe Gigabit-fibernätverkskortet låter dig ansluta en stationär PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk genom att lägga till en fiberport med SC i multiläge till datorn eller servern genom en tillgänglig PCI Express-port.

Kortet är perfekt för integrering med ny eller befintlig fiberinfrastruktur över stora avstånd och ger full Gigabit-bandbredd till datorn upp till 550 meter bort från nätverkskällan med en SC-fiberkabel i multiläge med 50/125 µm duplex. För ännu större kompatibilitetsmöjligheter ger kortet dessutom fiberintegrering med en dator upp till 220 meter bort vid användning med nätverksramverk bestående av 62,5/125 µm multilägeskablage.

Med fiberanslutning blir inte ditt nätverk mottagligt för elektroniska störningar, vilket kan vara problematiskt hos nätverk med RJ45 koppar, och därför är detta fiberkort idealiskt för säkra nätverk.

Dessutom är kortet utrustat med ett standard profilfäste och ett medföljande fäste i lågprofil/halvhöjd, för enkel installation i datorer med liten formfaktor eller 1U server- och hyllmonterade tillämpningar.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Infrastrukturer av fibernätverk är pålitliga och säkra utan elektromagnetiska störningar och mindre korrupt data, genom en direkt fiber-till-dator-anslutning
  • Passar i system i lågprofil eller liten formfaktor (SFF) med en design i dubbelprofil
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Kompatibel med

Se alla kompatibla operativsystem

Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.5 to 10.9
Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions only
Microsoft Hyper-V®

Användning
  • Idealisk för pålitliga och säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektromagnetiska störningar som kan vara ett problem med kopparbaserade nätverkskort
  • Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet
  • Ge full Gigabit-bandbredd till en fjärrterminal över stora avstånd, förlänger en nätverksanslutning längre än vanligt kopparkablage
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Busstyp PCI Express
Chipset-ID Realtek - RTL8168E
Marvell - 88E1111B1
Gränssnitt Fiber Ethernet
Industristandarder IEEE802.3z 1000BASE-SX, IEEE 802.1Q VLAN-taggning, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding, IEEE 802.3x flödesreglering i full duplex, RFC 1157 SNMP v1
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Portar 1
Prestanda
Buffertstorlek 48 KB
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 2000 Mbps (2 Gbps) - Full-Duplex
Medeltid mellan fel (MTBF) 361.978 timmar
Stöd för full-duplex Ja
Kontakt(er)
Externa portar 1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x1 Hane
Mjukvara
OS-kompatibilitet Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS X® 10.5 to 10.9
Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions only
Microsoft Hyper-V®
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Ej kompatibel med 10/100 Mbps
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Länk (grön)
1 - Aktivitet (gul)
Ström
Strömförbrukning 3.2W Max
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 45°C (32°F to 113°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 70°C (-4°F to 158°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Produktbredd 18 mm [0.7 in]
Produkthöjd 118 mm [4.6 in]
Produktlängd 120 mm [4.7 in]
Produktvikt 66 g [2.3 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 208 g [7.3 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - PCI Express Gigabit fibernätverkskort med 1 port
1 - Lågprofilsfäste
1 - Drivrutin CD
1 - Instruktionsbok
Certifikat
1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m
PEX1000MMSC

1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m

Lägg till en multiläges gigabit SC-fiberport till ditt system via PCI Express

207,99 € exkl. moms
259,99 € inkl. moms

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

226,99 € exkl. moms
283,74 € inkl. moms

PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC
PEX100SFP

PCI Express 10/100 Mbps Ethernet Fiber SFP PCIe Network Card Adapter NIC

Connect a PCI Express-based PC directly to a fiber optic network using the 10/100 Mbps SFP of your choice

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km
PCI100MMSC

100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km

Connect a PC directly to a multimode SC fiber network through an available PCI slot

152,99 € exkl. moms
191,24 € inkl. moms

100Mbps PCI Multi Mode ST Fiber Ethernet NIC Network Adapter 2km
PCI100MMST

100Mbps PCI Multi Mode ST Fiber Ethernet NIC Network Adapter 2km

Connect a PC directly to a multimode ST fiber network through an available PCI slot

117,99 € exkl. moms
147,49 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.