Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Fibermediakonverterare

Vi har ett stort sortiment av fibermediakonverterare (10/100 samt Gigabit) som låter dig konvertera en Ethernet-nätverksanslutning till en fibernätverksanslutning och tvärtom.

Kontakt

-- LC
-- SC
-- ST
-- Öppen

Fibertyp

Våglängd

-- 850nm
-- 1310nm

PoE

-- Ja
-- Nej

WDM

-- Ja
-- Nej

Produktfamilj

För vårt hela Fibermediakonverterare sortiment, besök vår europeiska sida.

Visar 1-10 av 25 resultant

Sortera: Relevans| Nyast | Pris | Alfabetisk
Sida: 1 3 | Visa alla
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2

Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km
ET91000SM10

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 10 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

326,99 € exkl. moms
408,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m
MCM1110MMLC

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

154,99 € exkl. moms
193,74 € inkl. moms

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km
ET91000SM20

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 20 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

424,99 € exkl. moms
531,24 € inkl. moms

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad
ET10GSFP

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

2 156,99 € exkl. moms
2 696,24 € inkl. moms

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps
ET91000SC2

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

203,99 € exkl. moms
254,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel
ET91000LCOAM

OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning över LC fiber i multiläge med fjärrhantering

301,99 € exkl. moms
377,49 € inkl. moms

2U chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser för ET-serie 2 fibermediakonverterare
ETCHS2U

2U chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser för ET-serie 2 fibermediakonverterare

Lägg till ett okontrollerat chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser till ditt rack eller skåp

1 012,99 € exkl. moms
1 266,24 € inkl. moms

Sida: 1 3 | Visa alla