StarTech.com

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

Produkt ID: ET10GSFP

  • Få snabbare nätverksåtkomst över större avstånd och förläng ditt 10Gb-kopparnätverk (RJ45) med hjälp av fiberoptisk kabel
  • Integrera i ditt nätverk med hjälp av valfri SFP+-sändtagare - den öppna SFP+-porten är kompatibel med de flesta 10 Gbps SFP+-modulerna
  • Hantera och anpassa mediaomvandlaren efter ditt behov med hjälp av den seriella konsolhanteringsporten
Visa mer
  • I det tomma expansionsfacket kan du installera ett extra omvandlarkort med hjälp av en kompatibel mediaomvandlarkortmodul i ET91000-serien från StarTech.com
  • Fyra lägen för Link Fault Pass-through (LFP) (UTP till fiber, fiber till UTP, tvåvägs, inaktiverad)
  • Två inbyggda kylfläktar
  • Tåligt metallhölje
  • Stöd för upp till 9.6K jumboram
  • Stöder protokollen IEEE 802.3ae (10GBase-R) och 802.3an (10GBase-T)
  • Stöder Auto MDIX, ALS, Loopback och DDMI
2 156,99 € EUR exkl. moms
2 696,24 € EUR inkl. moms
Inte tillgängligt
Kan finnas hos partners
Var kan jag köpa
Från en partner

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Överblick

Med denna 10GbE-fibermediaomvandlare kan du skala ditt nätverk med hjälp av den 10Gb SFP+-sändtagaren som passar bäst för din nätverkstyp och dina avståndskrav. Det är ett kostnadseffektivt sätt att omvandla koppar till fiber eller fiber till koppar och den integreras enkelt i många olika 10Gb-nätverksinfrastrukturer.

10G-fiberomvandlaren ger snabb och tillförlitlig nätverksåtkomst vid större avstånds än kopparbaserade nätverk och är därför idealisk för serverrum eller arbetsstationer på avlägsna platser eller i andra byggnader.

Förläng ditt nätverk med hög hastighet över större avstånd

Denna högpresterande fibermediaomvandlare integreras enkelt i många olika 10 Gigabit-nätverk. Och eftersom kortet stöder genomströmning på upp till 10 Gbps kan du snabbt ansluta till dina traditionella 10Gb kopparbaserade nätverk (RJ45) över större avstånd med hjälp av fiberoptisk kabel.

Nu kan du för över stora filer och få åtkomst till multimediainnehåll med hög bandbredd snabbare, även på avlägsna platser.

Använd den SFP+-sändtagare som är bäst för dig

Med en öppen SFP+-port anpassar sig 10GbE-mediaomvandlaren till din nätverksanslutning och dina avståndskrav. Och eftersom den är kompatibel med de flesta 10GbE SFP+-sändtagare, ger den fler möjligheter för att ansluta enheter och användare till ditt nätverk. Med sitt stöd för många olika sändtagare är nätverksomvandlaren idealisk för dynamiska och högpresterande datacenter.

Enkel nätverkshantering och diagnostik

10 Gigabit-fibermediaomvandlaren har inbyggda hanteringsfunktioner så du snabbt, men ändå effektivt, kan hantera och anpassa dina nätverksinställningar genom den lokala seriella konsolporten.

Förbered ditt nätverk för framtiden

Om ditt befintliga nätverk består av RJ45 kopparbaserade enheter och kablar kanske du inte är redo för framtida nätverksexpansioner. Eftersom de nyaste fiberbaserade nätverksswitcharna har SFP+-portar oftare än RJ45-portar kanske du behöver en omvandlare för att koppla ihop dina koppar- och fibernätverk.

Denna mångsidiga fibermediaomvandlare är det perfekta sättet att lägga till användare och enheter till ditt nätverk, nu eller i framtiden, och samtidigt samverka med dina koppar- och fibernätverk.

ET10GSFP täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Användning

Öppen SFP-port låter dig anpassa ditt anslutningsläge eller -avstånd med hjälp av de flesta MSA-kompatibla sändtagarna

Överför full 10 Gigabit nätverkshastighet till avlägsna platser över större avstånd än med kopparkablage (RJ45)

Använd fiberoptisk kabel för att förlänga eller ansluta ditt nätverk till en separat byggnad

Installera ett andra omvandlarkort med hjälp av en kompatibel mediakortmodul i ET91000-serien från StarTech.com (till exempel ET91000SFP2C - säljs separat)

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-R (10GBASE-SR, 10GBASE-LR, 10GBASE-ER, 10GBASE-SW, 10GBASE-LW, 10GBASE-EW)
IEEE 802.3u (100BASE-TX), IEEE 802.3ab (1000BASE-T), IEEE 802.3an (10GBASE-T)
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Enkelläge
Fjärrhantering Ja
Flödeskontroll Ingen
Jumbo Frame Support 9.6K max.
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 20 Gbps (Full-duplex)
Medeltid mellan fel (MTBF) 57 000 timmar
Switching-arkitektur Ingen
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - SFP+-plats Hona
1 - RJ-45 Hona
1 - DB 9-pin Serial Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberprotokoll, dataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP+-sändtagare som används (säljes separat).
System- och kabelkrav MSA-kompatibel 10 Gigabit SFP+-sändtagarmodul (Mini-GBIC).
Mediaomvandlaren kan endast användas med 10 Gigabit SFP+-moduler och stöder inte 10/100/1000 Mbps-moduler.
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Fiber-länk
1 - Loop
1 - Alarm
1 - UTP-länk (RJ45)
1 - Link Fault Pass-through (LFP)
Ström
Inspänning 100 ~ 240 AC
Inström 0.75 A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 36
Utspänning 12 DC
Utström 3 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 5~85 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktbredd 98 mm [3.9 in]
Produkthöjd 45 mm [1.8 in]
Produktlängd 169 mm [6.7 in]
Produktvikt 656 g [23.2 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 1950 g [68.8 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - 10Gb Ethernet-fibermediaomvandlare
1 - Universell strömadapter
4 - strömkablar (NA/EU/UK/AU)
1 - jordande skruv
1 - Snabbstartsguide

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km
ET91000SM10
Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 10 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

326,99 € exkl. moms
408,74 € inkl. moms
Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km
ET91000SM20
Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 20 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

424,99 € exkl. moms
531,24 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m
MCM1110MMLC
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

154,99 € exkl. moms
193,74 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

Different optical cables are needed for different applications. Before you select a cable to interconnect fiber devices, make sure that the following things match:

  • Mode: Single Mode or Multi Mode.

  • Wavelength: For example, 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

Note: The above properties cannot be converted or changed by a cable.

When you select a cable, make sure that the cable ends (for example, LC, SC, ST, or MT) match the fiber media devices.

Simplex and duplex ends are available for most connector types. Simplex cables have the connectors separate, where duplex cables have the transmit (TX) and receive (RX) connectors joined together.  StarTech.com fiber media devices are compatible with simplex and duplex connectors.

It does not matter which diameter or OM classification the cable uses, as long as it meets the mode requirement.

Fiber media converters can be used to convert a standard Ethernet connection to a standard fiber connection, or can be used to extend a copper Ethernet network. When you use fiber media converters to extend a copper Ethernet network, make sure that the same fiber standards are being used on either end of the fiber network.

Note: Terms like 1000BASE-LX, 100BASE, 1000BASE, and 10GBASE refer to how fast the data can transfer, with 100BASE being 100Mb/s, 1000BASE being 1000Mb/s or 1GB/s, and 10GBASE being 10Gb/s. FX, SX, LX, and SR refer to different fiber standards and use different wavelengths (among other things).

Fiber media converters come in different types for different applications. You need to consider the specifications for both network devices before you can select the correct fiber media converters.

A fiber media converter can be used to simply convert fiber to copper (for example, 100BASE-FX to 100BASE-TX), convert copper to fiber, or it can be used to extend a copper network over fiber optic cabling. If you use an application that uses fiber media converters, the copper and fiber industry standards must match.

The following is an example of a working fiber to copper setup:

  • A network switch that has an LC fiber output using 1000BASE-LX is connected to an LC fiber cable that patches into the ET1000S40LC2, which is compatible with 1000BASE-LX/SX. The connected copper device is 1000BASE-T.

If the copper device in the above setup is 10/100 (100BASE-T), no copper link would be detected.

Note: Some media converters do not auto-negotiate copper or fiber standards, which limits the device to 10/100 or gigabit operation. For more information, check the specifications of the media converter.

When you use the fiber media converter in a network extender setup, it works best if you use the same media converter on either end. As long as the fiber standards match, you can use different connectors and the fiber network will be created between the units.

The following are some examples of available fiber connector types:

  • LC
  • SC
  • ST
  • Open SFP

The Open SFP units (referred to as Open on the Fiber Media Converter Drilldown) can use any mini-GBIC or SFP compatible fiber transceiver. The ET LC fiber media converters include LC SFPs, which makes the unit an open SFP, if required.

Problemsökning

When you troubleshoot issues with a fiber media converter, there are some quick tests that you can complete to rule out potential problems. To identify what the source of the issue is, observe the power LED, LAN LEDs, and fiber link LED on the units.

If the power LED is not illuminated for the transmitter or the receiver, complete the following:

  • Make sure that you are using the provided power adapter(s).

  • Make sure that the adapter is plugged into a compatible wall outlet.

  • Make sure that the adapter is plugged into both the transmitter and receiver.

If another LED is not operating as expected, make sure that the components in your setup are working correctly. To test your setup components, try the following:

  • Use the cables, fiber media converter, and network devices (including SFPs, if applicable) in another setup to see if the problem is with the components or the setup.

  • Use different cables, fiber media converter, and network devices (including SFPs, if applicable) in your setup to see if the problem persists. Ideally, you should test components that you know work in another setup.

When you test your cables, it is recommended that you do the following:

  • Test each cable individually.

  • Use short cables when you are testing.

Make sure that the DIP switches are set to the following:

  • DIP switches should be identical on both local and remote units. By default, DIP switches are set to Off (the switch is pointing up).

  • For more information about the advanced configuration options, refer to the manual for your product.

If you cannot establish a network connection between your local and remote units, you need to do the following to make sure that the issue is not related to the network configuration:

  • Use two computer systems directly connected to the fiber media converter LAN ports.

  • Open a command prompt on Computer 1 and ping Computer 2.

If the issue is not related to the network configuration, you should receive a response from Computer 2.

 

For more information on how to ping another network device, refer to the following FAQ: https://www.startech.com/support/faqs/technical-support?topic=networking#ping-test-windows-mac-os.