StarTech.com

1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m

Konvertera en RJ-45 Gigabit Ethernet-nätverksanslutning till SC fiber i multiläge

Produkt ID: MCMGBSC055EU

  • LED-indikatorer för enkel överblick över Ethernet/fibernätverk
  • Våglängd 850 nm
  • Kompakt design
Visa mer
  • Stöder lägen med forcerad full duplex eller auto-negotiation på fiberlänken
  • Enkel installation med endast få eller inga konfigurationer
  • Stöder maximalt fiberoptiskt kabelavstånd i multiläge på 550 m
  • Stöder industristandarderna 802.3ab 1000Base-TX och 1000Base-LH
  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning
  • Stöder transparent Q-in-Q dubbeltaggade ramar
  • Identifierar automatiskt överföringsläge i halv/full duplex från TX-porten
  • Auto negotiation MDI/MDI-X (korsad för TX-port)
122,99 € EUR exkl. moms
153,74 € EUR inkl. moms
I lager hos partner:
Var kan jag köpa

Överblick

MCMGBSC055EU 1000 Mbps Gigabit flerläges mediakonverteraren för fiberburet Ethernet konverterar transparent till/från 1000Base-T Ethernet-signaler och 1000Base-SX optiska signaler och ger en kostnadseffektiv Ethernet-fiber/koppar-fiber-länk för att förlänga en Ethernet-nätverksanslutning över ett fiberstamnät i multiläge.

Denna fibermediakonverterare stöder maximalt fiberoptiskt kabelavstånd i multilläge på upp till 550 meter och ger en enkel lösning för anslutning av Gigabit Ethernet-nätverk till fjärrplatser med SC-avslutad MM-fiber och garanterar stabil nätverksprestanda och -skalbarhet.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com

  • Ger ökad bandbredd och hög genomströmning av data genom att eliminera flaskhalsar och trafikstockningar i nätverket
  • Kompakt design med låg vikt ger flyttbarhet och förenklar installationer
  • Enkelt installerad med endast få eller inga konfigurationer

Användning

Skapar en ekonomisk Ethernet-fiber/koppar-fiber-länk för anslutning av fjärr-subb-nätverk till större fiberoptiska nätverk/stamnät

Konverterar Ethernet till fiber, fiber till koppar/Ethernet och garanterar optimal nätverksskalning för anslutning av två eller fler Ethernet-nätverksnoder (t.ex. ansluta två byggnader på samma campus)

Utformad för att ge höghastighetsbandbredd för krävande, storskaliga arbetsgrupper som kräver utbyggnad av Gigabit Ethernet-nätverk

Förlänger en Ethernet-anslutning med upp till 550 m med fiberstamnät

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Multiläge
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Fjärrenhetskontakter 1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - FX-länk: På - Giltig fiberlänk
1 - Strömindikator
1 - TP RX: På - Mottar data på Ethernet-länken
1 - TP-länk: På - Giltig Ethernetlänk
Ström
Inspänning 230 AC
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 5.4
Utspänning 9 DC
Utström 0.6 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 90% RH
Utseende
Färg Svart
Produktbredd 73 mm [2.9 in]
Produkthöjd 27 mm [1.1 in]
Produktlängd 99 mm [3.9 in]
Produktvikt 450 g [15.9 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0.5 kg [1 lb]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Mediakonverterare
1 - Strömadapter
1 - Användarmanual

Certifikat

Relaterade produkter

1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med enkelläge SC 15 km
MCMGBSC15EU
1000 Mbps Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med enkelläge SC 15 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 15 km över SC-fiber i enkelläge

167,99 € exkl. moms
209,99 € inkl. moms
10/100 VDSL Ethernet over Single Pair Wire Extender Kit
110VDSLEXTEU
10/100 VDSL2 Ethernet Extender Kit over Single Pair Wire – 1km

Extend your 10/100Mbps network by up to 1km over Ethernet or RJ11 phone lines

478,99 € exkl. moms
598,74 € inkl. moms
MSA Compliant SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX
SFPSXMM
MSA Compliant SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX

1000 Mbps (1 Gbps) | Multi Mode Fiber | LC | 550 m (1804 ft) | TAA | Lifetime Warranty

95,99 € exkl. moms
119,99 € inkl. moms
1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m
PEX1000MMSC
1000 Mbps Gigabit Ethernet PCI Express Multiläges SC-fiberkort - 550 m

Lägg till en multiläges gigabit SC-fiberport till ditt system via PCI Express

207,99 € exkl. moms
259,99 € inkl. moms

Tillbehör