StarTech.com

Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40 km over Single Mode SC fiber

Produkt ID: ET91000SM402

  • Supports standalone operation, or installation into the ETCHS2U Rackmount Chassis
  • Cost-effective way to extend/bridge networks using fiber cabling
  • Advanced features include Link-loss forwarding, remote monitor status, two frame lengths
Visa mer
  • Maximum Fiber Cable length of 40 km
  • Supports full or half-duplex operation
  • Quick and simple installation, easy to use
639,99 € EUR exkl. moms
799,99 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Maximal dataöverföringshastighet 2000 Mbps (full duplex mode)
Maximalt överföringsavstånd 40 km (24.8 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 65,000 Hours
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
1 - RJ-45 Hona
Ström
Inspänning 100 - 240 AC
Inström 0.36A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 4
Utspänning 12V DC
Utström 1.6 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 60°C (32°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90% RH
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktbredd 95 mm [3.7 in]
Produkthöjd 2 cm [0.8 in]
Produktlängd 16 cm [6.3 in]
Produktvikt 600 g [21.2 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 0.7 kg [1.5 lb]
Package Height 91 mm [3.6 in]
Package Length 20.5 cm [8.1 in]
Package Width 14 cm [5.5 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Fiber Media Converter
1 - Universal Power Adapter (NA/EU/UK/AU)
1 - Grounding Screw
1 - Instruction Manual

Certifikat

Relaterade produkter

1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km
ET1000S40LC2
1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40km over Single Mode LC fiber

546,99 € exkl. moms
683,74 € inkl. moms

Tillbehör