StarTech.com

OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning över LC fiber i multiläge med fjärrhantering

Produkt ID: ET91000LCOAM

  • Stöder fristående användningar och installation i ETCHS2U hyllmonterbart chassi
  • Stöder 802.3ah intern OAM-hantering för övervakning av anslutningsstatus
  • Gigabit multiläge LC SFP installerad (upp till 550 m)
Visa mer
  • SFP kan tas bort från enheten för utbyte till ny eller till annan specifikation
  • Stöd för 9k jumboram
  • Kontroll av bandbredd port för port
  • Stöder full eller halv duplex
  • Stöder Auto Laser Shutdown (ALS)
301,99 € EUR exkl. moms
377,49 € EUR inkl. moms

Överblick

ET91000LCOAM fibermediaomvandlare med hantering låter dig förlänga en Gigabit Ethernet-anslutning över LC fiber i multiläge och dessutom med fjärrhantering.

Denna mediaomvandlare med hantering är kompatibel med 802.3ah OAM (Operations, Administration & Management) och har ett lättanvänt webbgränssnitt för drift, administration och underhåll för att snabbt kunna avgöra positionen för felaktiga länkar och feltillstånd utan att skicka servicepersonal till enhetens fysiska plats.

Ethernet till fiber-omvandlaren är en effektiv lösning för anslutning av Gigabit Ethernet-nätverk (1000Base-T) till avlägsna delar av nätverket över ett fiberstamnätverk (1000Base-LX/SX) och stöder full Gigabit-hastighet vid avstånd på upp till 550 m genom installerad LC SFP i multiläge. Omvandlaren har dessutom ett chassi helt i stål för hållbarhet i tuffa miljöer.

Fibermediaomvandlaren stöder dessutom fristående användningar och installation i 2U rackmonterade chassin med 20 kortplatser(ETCHS2U) samt en utbytbar MSA-kompatibel SFP-port.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Fördelarna med StarTech.com

  • Anpassa inställningar och övervaka länken på håll med OAM-hantering
  • Fungerar som en fristående enhet men kan även installeras i ETCHS2U-chassit med 20 kortplatser för ännu mer mångsidighet
  • Tåligt stålhölje för hållbarhet i tuffa miljöer

Användning

Ger anslutning till användare eller nätverksegment som befinner sig på ett isolerat område i en stor anläggning eller i en annan byggnad

Perfekt för myndigheter som kräver säkra anslutningar och där EMI inte accepteras

Förläng nätverk till avlägsna områden på stadion, hörsalar eller andra arenor

Anslut system för trafikkontroll eller övervakning till ett huvudkontor även från extrema avstånd

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3ah EFM
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3z 1000BASE-LX
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
DDM Nej
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 65,000 Hrs
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
1 - RJ-45 Hona
Ström
Inspänning 100 ~ 240 AC
Inström 0.36 A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 12
Utspänning 12 DC
Utström 1.6 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 60°C (32°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90 % RH icke-kondenserande
Utseende
Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktbredd 87 mm [3.4 in]
Produkthöjd 23 mm [0.9 in]
Produktlängd 163 mm [6.4 in]
Produktvikt 411 g [14.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 789 g [27.9 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Fibermediaomvandlare
1 - jordande skruv
1 - Universell strömadapter (NA/EU/UK/AU)
1 - Instruktionsbok

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps
ET91000SM402
Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40 km over Single Mode SC fiber

639,99 € exkl. moms
799,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps
ET91000SC2
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

203,99 € exkl. moms
254,99 € inkl. moms

Tillbehör