StarTech.com

Gigabit Ethernet till SC Fibermediaomvandlare - 1000Base-SX - Multiläge 550 m

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

Produkt ID: MCMGBSCMM055

  • Konverterar och utökar ett nätverk med Gigabit Ethernet fiber (1 000 Mbps) över multilägesfiber på 1000BASE-SX-nätverk
  • Tillhandahåller en kostnadseffektiv Ethernet till fiber/koppar till fiberlänk
  • Stöder maximalt 550 m över fiberoptisk multilägeskabel (SC-anslutning)
Visa mer
  • Kompakt design, kan monteras på väggen
  • Ej blockerande full kabelhastighet för vidarebefordring
  • Tillhandahåller DIP switch som stöder LFPT-funktion (Link Fault Pass-Through)
  • LED-indikatorer för enkel överblick över Ethernet/fibernätverk
  • 850 nm våglängd
  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning
146,99 € EUR exkl. moms
183,74 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3x full-duplex flödeskontroll
IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.1q VLAN-genomströmning
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Jumbo Frame Support 9K max.
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) > 50 000 timmar vid 25°C
Stöder maximalt 550 m över MM-fiberkabel (SC-anslutning) och 100 m över koppar (RJ45-anslutning)
Dataöverföringshastighet koppar
10/100/1000 Mbps
Dataöverföringshastighet fiber: 1000 Mbps
ESD Överspänningsskydd: 1 KV. Kontakturladdning - 4 KV. Luftgapsurladdning - 8 KV
Switching-arkitektur Lagring-och-vidarebefordran
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Fjärrenhetskontakter 1 - Fiberoptisk SC duplex Hona
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - 1000-länk: PÅ - Giltig Gigabit-länk
1 - FX-länk/aktivitet
1 - Ström
1 - TP-länk/aktivitet
Ström
Inspänning 100 - 240 AC
Inström 0.5 A
Kontakttyp N
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 5
Utspänning 5 DC
Utström 2.6 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 5 ~ 90% RH
Utseende
Färg Brun
Kabinettyp Stål
Produktbredd 97 mm [3.8 in]
Produkthöjd 2.6 cm [1 in]
Produktlängd 70 mm [2.8 in]
Produktvikt 200 g [7.1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 564 g [19.9 oz]
Package Height 66 mm [2.6 in]
Package Length 13.3 cm [5.2 in]
Package Width 28 cm [11 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Mediakonverterare
1 - universell strömadapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
1 - snabbstartsguide

Certifikat